Zemřel generál Saláh, nenáviděný symbol alžírského režimu

Zemřel mocný náčelník generálního štábu alžírské armády Ahmad Gaíd Saláh, jehož demisi žádali demonstranti,. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní televizi, která příčinu smrti neuvedla. Rozhlas podle agentury AP informoval, že generál podlehl dnes ráno ve vojenské nemocnici infarktu. Podle alžírských médií Saláhovi bylo 79 či 80 let.

Armáda je pilířem alžírského režimu již od roku 1962, kdy země získala nezávislost na Francii. Generál Saláh byl tváří armádního velení, které otevřeně spravovalo moc v obdobím mezi dubnovým odstoupením dosavadního šéfa státu a zvolením jeho nástupce, připomněla AFP.

Desetitisíce Alžířanů v pátek protestovaly proti výsledkům prezidentským voleb z 12. prosince. Nově zvolený šéf státu Abdal Madžíd Tabbúni, který minulý čtvrtek oficiálně nastoupil do funkce, přislíbil dialog s odpůrci. Zároveň ale vyznamenal náčelníka Saláha, jehož rezignaci demonstranti několik měsíců požadují.

Nový prezident vyhlásil výjimečný smutek na celý týden, což má vyjádřit generálův význam.

Nepokoje přinutily v dubnu odstoupit dlouholetého alžírského prezidenta Abdal Azíze Butefliku. Ten byl u moci od roku 1999 a hodlal se ucházet o pátý mandát, přestože je od roku 2013 těžce nemocen. Armáda a její spojenci po Buteflikově odstoupení zahájili protikorupční tažení proti exprezidentovým příznivcům a prosazovali nové volby.

Demonstranti ale uvedli, že jakékoli volby budou nelegitimní, dokud vládní elity, včetně zástupců armády, zůstanou u moci.

Tabbúni předminulý týden s 58 procenty hlasů vyhrál volby již v prvním kole. Volební účast byla čtyřicetiprocentní.

Protesty v Alžírsku nemají formální vedení, někteří prominentní podporovatelé demonstrantů ale vyzvali Tabbúniho k dialogu. V pátek ale demonstranti jednání s novým prezidentem podle agentury Reuters odmítli s tím, že ho považují za loutku staré politické elity.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Ahmad Gaíd Saláh (alžírský generál) Abdal Madžíd Tabbúni Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy