Abdal Azíz Buteflika

Alžírsko

Zemřel generál Saláh, nenáviděný symbol alžírského režimu

Zemřel mocný náčelník generálního štábu alžírské armády Ahmad Gaíd Saláh, jehož demisi žádali demonstranti,. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní televizi, která příčinu smrti neuvedla. Rozhlas podle agentury AP informoval, že generál podlehl dnes ráno ve vojenské nemocnici infarktu. Podle alžírských médií Saláhovi bylo 79 či 80 let.
Alžírsko

Alžírsko volí prezidenta: Demonstranti vyhlásili bojkot, napětí v zemi roste

Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců proti jejich konání protestují tisíce občanů země, kteří je mají za předčasné a za snahu stávajícího vedení země udržet se u moci. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.
Abdal Azíz Buteflika

V Alžírsku se hroutí mocenský systém, vlivný bratr exprezidenta Butefliky zatčen

Alžírská policie v sobotu zatkla bratra a poradce bývalého prezidenta Abdal Azíze Butefliky a dva bývalé velitele tajných služeb. Všichni tři byli předvedeni k výslechu. Podle alžírských médií může zadržení souviset s kritikou, kterou na adresu těchto tří lidí vznesl vrchní velitel generálního štábu armády Ahmad Káis Sálah. Prezidentův bratr Saíd Buteflika je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí v zemi a je podezírán, že po bratrově onemocnění zneužíval svých pravomocí. Přesný důvod zatčení ale není znám.
Alžírsko

Alžírsko se dál otřásá. Stovky tisíc lidí protestovaly proti vedení země

Stovky tisíc demonstrantů dnes v Alžírsku již devátý pátek v řadě vyšly do ulic na protest proti vedení země. Protestující mimo jiné vyzývali k odchodu náčelníka generálního štábu armády. V reakci na protesty, které se konají od února odstoupil prezident Abdal Azíz Buteflika. Demonstrantům to ale nestačí a požadují celkové demokratické změny v zemi, uvedla agentura Reuters.
Alžírsko

Buteflika po vlně protestů padl. Úřadujícím prezidentem Alžírska se stal šéf senátu

Alžírský parlament dnes zvolil úřadující hlavou státu šéfa horní komory Abdal Kádira bin Sálaha. Dosavadní dlouholetý prezident Abdal Azíz Buteflika minulý týden po několikaměsíčních protestech Alžířanů odstoupil. Na manifestaci proti rozhodnutí parlamentu se dnes v metropoli Alžíru opět sešly tisíce mladých lidí, zejména studentů. Policie proti nim zasahovala slzným plynem a vodními děly.
Ilustrační foto

Severní Afrika povstala. Opět ožívají naděje arabského jara, píše prestižní list

Tisíce lidí v Súdánu se účastní protestu vsedě za demisi prezidenta Umara Bašíra. V Alžírsku minulý týden donutily miliony demonstrantů k rezignaci dlouholetého vůdce Abdal Azíze Butefliku. V Libyi se stárnoucí generál snaží vybudovat si pozici nového despoty a slibuje přitom, že ukončí chaos, do kterého země upadla po svržení svého diktátora před osmi lety.
Abdal Azíz Buteflika

Revoluce v Alžírsku: Davy lidí se opět bouří v ulicích, úloha armády nejasná

V Alžíru se dnes za přítomnosti tisíců lidí konala sedmý pátek po sobě další demonstrace. Je první od rezignace prezidenta Abdal Azíze Butefliky, ale účastníci vznášejí další požadavky. Chtějí, aby odstoupili i politici, kteří patřili k Buteflikovým spojencům. Jedním z nich je i předseda horní komory parlamentu, který má podle ústavy prezidenta nahradit v případě jeho rezignace.
Alžírsko

Alžírská ústavní rada potvrdila demisi Butefliky

Alžírská ústavní rada dnes potvrdila demisi prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Prezident v úterý večer informoval předsedu rady o tom, že úřad skládá. Ustoupil tak tlaku demonstrujících Alžířanů i armádě, která ho vyzvala k demisi. Protesty vyvolalo dřívější Buteflikovo oznámení, že se hodlá v prezidentských volbách ucházet o pátý mandát. Buteflika je těžce nemocen a od roku 2013 nekomunikoval na veřejnosti. U moci byl 20 let. Dnes v dopise na rozloučenou poprosil Alžířany za odpuštění a ujistil v něm, že vedl zemi "s upřímností a loajalitou".
Abdal Azíz Buteflika

Padne alžírský prezident Buteflika? Spekuluje se o vojenském puči

Úterní výzvu šéfa alžírské armády zahájit proces směřující k odstoupení dvaaosmdesátiletého churavějícího prezidenta Abdal Azíze Butefliky dnes podpořil největší odborový svaz i část koalice. Lidé protestující proti vládě naopak plán odmítli s tím, že požadují odchod celé politické elity, a opozice varovala před možným pokusem o vojenský puč.
Abdal Azíz Buteflika

Nebe nad Alžírem vybuchlo: Zkonfiskuje armáda všechnu moc ve státě? ptá se francouzský list

Byl to člověk, jemuž se pitvala každá věta, každé slovo. Hledalo se za každou metaforou nějaké upozornění, úmysly v hlubinách jeho mlčení. Včera mluvčí generála Ahmeda Kaída Salaha odpálil nebe nad Alžírem. Bylo to zřetelné, jasné, historické. Šéfa armády požádal o odstavení svého nadřízeného, prezidenta Abdelazíze Butefliky, píše v editorialu francouzský konzervativní list Le Figaro.
Abdal Azíz Buteflika

Města v Alžírsku zachvátily demonstrace. Desítky tisíc lidí žádají hlavu prezidenta

Desítky tisíc lidí dnes navzdory lijáku protestují v alžírské metropoli za okamžité odstoupení prezidenta Abdal Azíze Butefliky, napsala agentura Reuters. Dvaaosmdesátiletý Buteflika na počátku minulého týdne po týdnech manifestací oznámil, že už nebude znovu kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Tisíce dalších lidí protestují také v dalších velkých městech Alžírska.
Abdal Azíz Buteflika

Krize v Alžírsku graduje: Nové hnutí žádá rezignaci Butefliky, ozvalo se Rusko

Nová alžírská opoziční skupina s názvem Národní koordinace pro změnu, která vzešla z nynější vlny demonstrací, vystoupila s požadavkem na odstoupení prezidenta země Abdal Azíze Butefliky. Vyzvala také armádu, aby se nepletla do politiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Buteflika o rezignaci neuvažuje, jeho režimu se naopak dostalo diplomatické podpory ze strany Ruska. Protesty v ulicích pokračují i dnes.
Abdal Azíz Buteflika

Alžírské odbory odmítly dialog s režimem, chtějí pád prezidenta Butefliky

Třináct alžírských odborových svazů odmítlo zahájit dialog s režimem i snahy nově jmenovaného premiéra Núreddína Bedúího vytvořit úřednickou vládu, ve které by kromě představitelů režimu zasedli také zástupci mladší generace politiků a lidé z byznysu. Odbory požadují odstoupení prezidenta Abdala Azíze Butefliky. Dělníci na největším alžírském plynovém poli v neděli zorganizovali protest proti hlavě státu, o kterém dnes informovala agentura Reuters.
Abdal Azíz Buteflika

Alžírský prezident po masivních protestech zavrhnul kandidaturu

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika dnes po masových protestech oznámil, že nebude znovu kandidovat na post hlavy státu. Zároveň odložil volby plánované na 18. dubna a slíbil i změny ve složení vlády a politické a ekonomické reformy. Svou rezignaci dnes podle místní televize vzápětí oznámil premiér Ahmad Ujahjá.
Abdal Azíz Buteflika

Prezident Buteflika se vrátil do Alžírska, bouřlivé protesty pokračují

Letadlo s alžírským prezidentem Abdalazízem Buteflikou, který byl na léčení ve Švýcarsku, přistálo v Alžíru. Informovala o tom státní televize. Buteflika, který byl v posledních 14 dnech hospitalizován v Ženevě, trpí od roku 2013 následky mrtvice. Přesto kandiduje v dubnových prezidentských volbách. Je mu 82 let a Alžířané od února pořádají protesty proti tomu, aby se Buteflika ucházel o pátý mandát.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy