Alžírsko volí prezidenta: Demonstranti vyhlásili bojkot, napětí v zemi roste

Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců proti jejich konání protestují tisíce občanů země, kteří je mají za předčasné a za snahu stávajícího vedení země udržet se u moci. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Armáda, v zemi nyní nejsilnější politický hráč, ale hlasování považuje za jedinou cestu k obnově pořádku, napsala agentura Reuters. Tisíce lidí vyšly do ulic Alžíru i dnes a vykřikovaly hesla jako Žádné hlasování či Chceme svobodu!

Před jednou z volebních místností v centru alžírské metropole panoval ještě brzy ráno klid. Ulice města hlídají policisté, nad jejich hlavami krouží i policejní vrtulníky. Demonstranti už předem oznámili, že budou volby bojkotovat. Bezpečnostní složky se snažily protestující v Alžíru rozehnat obušky, jejich počet ale neustále narůstal, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávají i v Kabylsku východně od hlavního města. V jednom z tamních měst demonstranti vtrhli do volební místnosti a zničili volební urny.

Young people (military in civilian clothes) attending voting centers in Laghouat at one go, almost all the same age, and young, we do not need to explain further. #Algeria #تسقط_إنتخابات_12_ديسمبر https://t.co/OBpLE3v37A

— Tamara (@TamaraTamara142) December 12, 2019

O prezidentský úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojovaní s Buteflikou. V Alžírsku platil zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není zřejmé, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení.

Na prezidenta kandiduje pětasedmdesátiletý bývalý premiér Alí Benflís, další expremiér Abdal Madžíd Tabbúni, který je o rok mladší než Benflís a donedávna byl označován za favorita.

Za toho ale nyní alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, který udržoval kontakty s Buteflikovým aparátem a byl v minulosti ministrem kultury.

Dalšími dvěma kandidáty jsou šestapadesátiletý Abdalazíz Belajd, který odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bývalý ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.

"Země se dostala do kritické fáze," nechal se slyšet jeden z voličů, 56letý Azíz Džibálí, který svůj hlas odevzdal v místnosti nedaleko úřadu premiéra. "Je na čase, aby Alžířané dali pokojně najevo svůj názor," dodal. Učitel Sálim Bajrí sedící v nedaleké kavárně ale hlasování bojkotoval. "Jaký je přínos těchto voleb?" ptal se.

Volební místnosti se zavírají v 19:00 SEČ a oficiální výsledky hlasování se očekávají nejdříve v pátek. Volby nesledují žádní zahraniční pozorovatelé a mnoho demonstrantů v této souvislosti uvádí, že se výsledkům hlasování nedá důvěřovat, uvedla Reuters.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

RECENZE: Boy Kills World v krvavé lázni zabíjí struhadlem a drží se videoherních kontur

Ačkoli film Boy Kills World se v nabídce českých kin objevil relativně nenápadně, nabízí zběsilou, ujetou a sebeuvědomělou akční jízdu, kde je dějovým tahounem samotné násilí. Postmoderní hříčka sází na nápaditou stylistiku a moralizování zahazuje daleko od zmasakrovaných antagonistů.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy