Krize v Alžírsku graduje: Nové hnutí žádá rezignaci Butefliky, ozvalo se Rusko

Nová alžírská opoziční skupina s názvem Národní koordinace pro změnu, která vzešla z nynější vlny demonstrací, vystoupila s požadavkem na odstoupení prezidenta země Abdal Azíze Butefliky. Vyzvala také armádu, aby se nepletla do politiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Buteflika o rezignaci neuvažuje, jeho režimu se naopak dostalo diplomatické podpory ze strany Ruska. Protesty v ulicích pokračují i dnes.

V prohlášení koordinačního orgánu opozice nazvaném Platforma pro změnu z pondělního večera je uveden požadavek, aby dvacet let vládnoucí prezident Buteflika odstoupil před koncem svého mandátu, který vyprší 28. dubna. K okamžité rezignaci opozičníci vyzvali i alžírskou vládu.

Buteflika po týdnech demonstrací minulý týden oznámil, že už nebude kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Zrušil také blížící se prezidentské volby plánované na 18. dubna, což mezi demonstranty vzbudilo obavy, že u moci zůstane na neurčito. Hlava alžírského státu také zopakovala, že rezignovat nehodlá a že v úřadu setrvá až do odložených prezidentských voleb.

God bless us and god bless #Algeria #عربي_قبايلي_شاوي_مزابي_ترقي_أناجزائري pic.twitter.com/WoDood7lvV

— IMELYO Dz (@ImelyoD) 19. března 2019

"Alžírsko v blízké budoucnosti provede harmonické předání moci a otěže převezme mladá generace. (...) To je můj prvořadý cíl, jehož chci dosáhnout před koncem svého života," citovala agentura AFP z Buteflikova prohlášení z minulého týdne.

Opoziční platforma se obrátila také na představitele armády. Vlivné generály vyzvala, aby "působili v rámci ústavy a nezasahovali do vůle lidu". Generálové jsou v Alžírsku tradičně spíše zákulisní hráči, kteří ovšem v kritických okamžicích veřejně zakročí. V roce 1992 armáda zrušila volby, které měla vyhrát islamistická strana Islámská fronta spásy (FIS). Událost byla spouštěčem dlouhé občanské války, v níž přišlo o život podle odhadů až 200.000 lidí. Během demonstrací z posledních týdnů vojenské jednotky dosud zůstaly ve svých kasárnách.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě u příležitosti jednání se svým alžírským protějškem uvedl, že podporuje iniciativu alžírské vlády zahájit dialog s opozicí. Zároveň vyjádřil obavu, že protesty proti prezidentovi mohou destabilizovat zemi. "Samozřejmě máme ze současného dění v Alžírsku obavy. Vidíme snahy destabilizovat situaci a kategoricky se stavíme proti vměšování do těchto procesů," uvedl podle agentury RIA Novosti šéf ruské diplomacie.

Podle Reuters se alžírským úřadům vždy dařilo manipulovat se slabou a dezorganizovanou opozicí. Více než tři týdny trvající demonstrace, které vyvrcholily v pátek účastí statisíců lidí na protestu v ulicích alžírských měst, však povzbudil předáky opozice, aby se společně postavili do čela hnutí požadujícího reformy v této severoafrické zemi.

Mezi čelnými představiteli Národní koordinace pro změnu jsou právník a aktivista Mustafá Bučači, opoziční lídr Karím Tabú a bývalý ministr financí Alí bin Várí. Murád Zína a Kámil Guemazí zde zastupují zakázanou islamistickou stranou FIS. Vůdkyně jedné z malých politických stran Zúbida Asúlová je dosud jedinou ženou ve vedení této organizace.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 19 minutami

před 23 minutami

před 50 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy