Krize v Alžírsku graduje: Nové hnutí žádá rezignaci Butefliky, ozvalo se Rusko

Nová alžírská opoziční skupina s názvem Národní koordinace pro změnu, která vzešla z nynější vlny demonstrací, vystoupila s požadavkem na odstoupení prezidenta země Abdal Azíze Butefliky. Vyzvala také armádu, aby se nepletla do politiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Buteflika o rezignaci neuvažuje, jeho režimu se naopak dostalo diplomatické podpory ze strany Ruska. Protesty v ulicích pokračují i dnes.

V prohlášení koordinačního orgánu opozice nazvaném Platforma pro změnu z pondělního večera je uveden požadavek, aby dvacet let vládnoucí prezident Buteflika odstoupil před koncem svého mandátu, který vyprší 28. dubna. K okamžité rezignaci opozičníci vyzvali i alžírskou vládu.

Buteflika po týdnech demonstrací minulý týden oznámil, že už nebude kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Zrušil také blížící se prezidentské volby plánované na 18. dubna, což mezi demonstranty vzbudilo obavy, že u moci zůstane na neurčito. Hlava alžírského státu také zopakovala, že rezignovat nehodlá a že v úřadu setrvá až do odložených prezidentských voleb.

God bless us and god bless #Algeria #عربي_قبايلي_شاوي_مزابي_ترقي_أناجزائري pic.twitter.com/WoDood7lvV

— IMELYO Dz (@ImelyoD) 19. března 2019

"Alžírsko v blízké budoucnosti provede harmonické předání moci a otěže převezme mladá generace. (...) To je můj prvořadý cíl, jehož chci dosáhnout před koncem svého života," citovala agentura AFP z Buteflikova prohlášení z minulého týdne.

Opoziční platforma se obrátila také na představitele armády. Vlivné generály vyzvala, aby "působili v rámci ústavy a nezasahovali do vůle lidu". Generálové jsou v Alžírsku tradičně spíše zákulisní hráči, kteří ovšem v kritických okamžicích veřejně zakročí. V roce 1992 armáda zrušila volby, které měla vyhrát islamistická strana Islámská fronta spásy (FIS). Událost byla spouštěčem dlouhé občanské války, v níž přišlo o život podle odhadů až 200.000 lidí. Během demonstrací z posledních týdnů vojenské jednotky dosud zůstaly ve svých kasárnách.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě u příležitosti jednání se svým alžírským protějškem uvedl, že podporuje iniciativu alžírské vlády zahájit dialog s opozicí. Zároveň vyjádřil obavu, že protesty proti prezidentovi mohou destabilizovat zemi. "Samozřejmě máme ze současného dění v Alžírsku obavy. Vidíme snahy destabilizovat situaci a kategoricky se stavíme proti vměšování do těchto procesů," uvedl podle agentury RIA Novosti šéf ruské diplomacie.

Podle Reuters se alžírským úřadům vždy dařilo manipulovat se slabou a dezorganizovanou opozicí. Více než tři týdny trvající demonstrace, které vyvrcholily v pátek účastí statisíců lidí na protestu v ulicích alžírských měst, však povzbudil předáky opozice, aby se společně postavili do čela hnutí požadujícího reformy v této severoafrické zemi.

Mezi čelnými představiteli Národní koordinace pro změnu jsou právník a aktivista Mustafá Bučači, opoziční lídr Karím Tabú a bývalý ministr financí Alí bin Várí. Murád Zína a Kámil Guemazí zde zastupují zakázanou islamistickou stranou FIS. Vůdkyně jedné z malých politických stran Zúbida Asúlová je dosud jedinou ženou ve vedení této organizace.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy