Moskevský soud dnes pokutoval sociální síť Facebook, která ruským úřadům neposkytla požadovanou informaci o umístění osobních dat ruských uživatelů. Ze soudní síně to oznámila agentura TASS. Symbolická administrativní pokuta 3000 rublů (asi 1000 korun) je identická s tou, kterou za stejný přestupek ruský soud před týdnem uložil síti Twitter.
Sankce je součástí tažení ruských úřadů proti zahraniční kontrole internetového provozu na ruském území. Ruský parlament ve čtvrtek ve druhém čtení schválil návrh zákona o "ochraně" ruského internetu, jehož podstatou je vytvoření autonomní komunikační struktury odolné vůči vnějším zásahům, jejíž provoz by byl pod kontrolou ruských úřadů.
Ze stejných důvodů se ruská justice snaží zjednat si kontrolu nad osobními daty Rusů, která jsou uložena na serverech globálních komunikačních sítí. Ruská cenzurní instituce Roskomnadzor chce dosáhnout toho, aby veškerá taková data byla uložena v Rusku. Jinou reálnou možnost než uložení nevelké pokuty zatím soudy v Rusku k dispozici nemají. Maximálním trestem mohla být pro Facebook a Twitter pokuta 5000 rublů.
Alternativou je už jen uzavření služby, což by nejspíš mezi miliony ruských uživatelů vyvolalo skandál. O technické obtížnosti takového zásahu navíc svědčí nedávná kauza komunikační sítě Telegram, kterou se před rokem snažil Roskomnadzor zablokovat pro údajné porušení zákona. Díky zajištění alternativního provozu ale podstatná část sítě tehdy zůstala funkční.
Podle agentury Interfax zástupci společnosti Facebook dnešní líčení ignorovali, nedostavili se na něj a ani nepožádali o odklad. Vyšetřovatelům zaslali vyjádření, podle něhož nemohou požadavek úřadů uspokojit, neboť "struktura sítě není budována na geografickém principu". Zákon o povinné lokalizaci osobních dat platí v Rusku od září 2015.
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Facebook , Rusko , sociální sítě , internet
Aktuálně se děje
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
včera
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
včera
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
včera
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
včera
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
včera
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
včera
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
včera
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno včera
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
včera
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
včera
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno včera
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
včera
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
včera
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
včera
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
včera
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
včera
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
včera