Při nedělní nehodě ruského letadla v Moskvě zahynulo 41 lidí, včetně jednoho člena posádky. Bilanci obětí sdělila novinářům členka Moskevského meziregionálního vedení vyšetřovacího výboru v dopravě Jelena Markovská. "Zahynulo 41 lidí," citovala její prohlášení pro novináře agentura Interfax.
Vyšetřovací výbor už krátce před tím potvrdil, že nehodu letadla společnosti Aeroflot na pravidelné lince do Murmansku přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Z toho bylo pět členů posádky.
Un #SSJ100 de #Aeroflot ha resultado destruido durante el aterrizaje de emergencia en Moscú - Sheremetyevo. Todos los pasajeros han sido evacuados a salvo. Más información en breve pic.twitter.com/JKQodi05ok
— On The Wings of Aviation (@OnAviation) 5. května 2019
Stroj Suchoj Superjet 100 vyslal krátce po startu v 17:50 moskevského času (16:50 SELČ) signál nouze a posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání. Podle informací, které získal Interfax od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva. To se posádka neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery. Provádět bez něj nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné. Letadlo tvrdě dosedlo na ranvej a začalo hořet, zcela shořela jeho celá zadní část. Část lidí se podařilo evakuovat s pomocí nafukovacích skluzů.
"Základní verze (příčiny nehody) je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo o vzletovou dráhu. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky," citovala už před tím agentura TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu.
Letiště Šeremeťjevo funguje po nehodě v omezeném provozu. Otevřená je jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště. Deset letadel směřujících na letiště Šeremeťjevo přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.
Související

Tragická letecká nehoda na Chebsku. Pád ultralightu nepřežil pilot

Havárie letadla v Torontu má finanční dohru. Cestující si mohou přijít na stovky tisíc
Letecké nehody , Aeroflot , letiště Šeremeťjevo , Moskva , Požáry , zřícení letadla Suchoj Superjet 100 v Rusku (5. 5. 2019)
Aktuálně se děje
před 21 minutami

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
před 48 minutami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 1 hodinou

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 2 hodinami

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 3 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 4 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 5 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 6 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 8 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera
Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“
Zdroj: Libor Novák