Spor o slovenskou elektrárnu se vyostřuje, Pellegrini se pustil do rakouského premiéra Kurze

Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes kritizoval rakouského kancléře Sebastiana Kurze za jeho víkendové vyjádření, že chce zabránit dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska. Podle předsedy slovenské vlády Kurz zasahuje do suverénních pravomocí Slovenska.

"Nemyslím si, že je normální a správné, aby představitel jiné země oznamoval, že jde udělat všechno pro to, aby se investice zastavila. Se zneklidněním sleduji jeho (Kurzovy) aktivity, byť jsme zvyklí, že Rakousko vyhlásilo svatou válku atomovým elektrárnám ve všech sousedních zemích," řekl Pellegrini novinářům.

Kurz na twitteru uvedl, že v rozhovoru s Pellegrinim dal najevo bezpečnostní obavy Rakouska a snažil se ho odradit od dostavby elektrárny.

"Odmítám, aby nám rakouský kancléř posílal vzkazy přes sociální sítě. Chápu, že musí reagovat na nálady rakouských občanů. Na druhé straně je mou povinností bránit zájmy Slovenské republiky a nedovolit, aby se příslušník jiného státu takto tvrdě pokoušel zasáhnout do našich autonomních rozhodnutí," uvedl slovenský premiér. Dodal, že Vídeň v otázce atomové energie pracuje více s emocemi než s fakty.

Pellegrini prostřednictvím médií pozval Kurze na návštěvu rozestavěných bloků elektrárny Mochovce. Zároveň slíbil, že Bratislava nedovolí jejich uvedení do provozu, pokud by měla jakékoliv pochybnosti o bezpečnosti jaderných bloků.

Dostavba elektrárny v Mochovcích, kterou má na starosti společnost Slovenské elektrárne (SE), se proti původním plánům prodražuje a prodlužuje. SE v dubnu odhadly další navýšení rozpočtu dokončení dvou bloků elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) na 5,67 miliardy eur (145,7 miliardy korun).

Třetí blok elektrárny bude spuštěn nejdříve v listopadu, v případě pesimistického scénáře se spuštění posune na březen příštího roku, uvedl generální ředitel Slovenských elektráren Branislav Strýček na jednání parlamentního výboru pro hospodářské záležitosti. "Náš předpoklad je březen 2020, optimističtější varianta je listopad 2019. To v případě, že nedojde k napadení prvoinstančního rozhodnutí Úřadu jaderného dozoru," prohlásil Strýček, podle kterého bude blok připravený k zavážení paliva začátkem léta.

Dnes kancléř Kurz uvítal odklad termínu uvedení do provozu 3. a 4. bloku elektrárny Mochovce, kterou Rakousko kritizuje. "Je to první krok správným směrem. Nebudeme však ustupovat, dokud nebudou rozptýleny naše pochybnosti ohledně bezpečnosti," zdůraznil kancléř podle agentury APA. Elektřina z jádra není udržitelná, nýbrž nebezpečná forma získávání energie, dodal Kurz. "Požadujeme plnou transparentnost a přístup pro mezinárodní inspektory. O tom budu také jednat ve čtvrtek v Sibiu se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim," řekl Kurz.

První dva bloky elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999 a už 20 let pracují bez poruchy.

Související

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 
Sebastian Kurz

Rakouský exkancléř Kurz má pracovat pro americkou analytickou firmu

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz má pracovat pro americkou firmu zabývající se analýzami či investicemi. Naznačují to dnes rakouská média. Pětatřicetiletý politik už údajně podepsal s firmou smlouvu a bude soukromě cestovat tam a zpět mezi Spojenými státy a Rakouskem.

Více souvisejících

Sebastian Kurz Peter Pellegrini Slovensko Rakousko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš (ANO) a Petr Fiala (ODS)

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) se slovy k financování Ukrajiny dostal pod palbu kritiků z řad sněmovní opozice. Končící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho přirovnal k maďarskému předsedovi vlády Viktoru Orbánovi. Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) zpochybnil Babiš postavení Česka jako spolehlivého partnera. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla

Fotbalisté Viktorie Plzeň i po šesti odehraných zápasech ligové fáze Evropské ligy drží neporazitelnost. Při čtvrtečním zápase na hřišti nepříjemného Panathinaikosu Atény se však hodně nadřeli. Zvlášť když už od 32. minuty hráli Západočeši o deseti lidech, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Václav Jemelka. Proti družině věhlasného kouče Rafaela Beníteze nakonec parta Martina Hyského dokráčela k bodu za bezbrankovou remízu. Pražská Sparta v rámci Konferenční ligy dokráčela ke třem bodům, když na hřišti rumunské Craiovy hrála po většinu času lépe než soupeř a nakonec se radovala ze zajištění účasti v jarní fázi soutěže. Na pojistku postupu si však musí počkat Olomouc, která po předešlých senzačních výsledcích nečekaně vybouchla na Gibraltaru proti Lincolnu, jenž dokázal otočit z 0:1 na 2:1.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny

Ukrajina čelila na začátku druhého prosincového víkendu dalšímu ruskému útoku ze vzduchu. Drony a rakety způsobily zranění několika lidí a zastavení dodávek energií na mnoha místech. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že Moskvě nejde o ukončení války. 

včera

včera

Martin Kupka

Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu

Čeští političtí konkurenti i zahraniční média už reagují na slova nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO), který dal najevo, že Česko pod jeho vedením nehodlá financovat Ukrajinu. Podle Martina Kupky (ODS) půjde o zjevný obrat v české zahraniční politice, který bude proti národním bezpečnostním zájmům.

včera

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček předal prezidentu Donaldu Trumpovi pověřovací listiny (24. dubna 2017), foto: Účet Hynka Kmoníčka

Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka

Česko se až v pondělí dočká kompletní nové vlády, ačkoliv Andrej Babiš (ANO) byl jmenován premiérem už v úterý. Jednotliví ministři ale budou uvedeni do úřadů až na začátku příštího týdne. Obsazení některých důležitých pozic ale zůstává nejasné. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0

Ani na pátý pokus se fotbalistům pražské Slavie nepodařilo skórovat v rámci probíhajícího ročníku Ligy mistrů. Nutno však přiznat, že tentokrát proti svěřencům kouče Jindřicha Trpišovského stál další z velice kvalitních soupeřů, londýnský Tottenham. Přestože se Pražané se svým věhlasným soupeřem snažili držet dlouho krok, nakonec postupem času ukázaná platila a nejen díky větší kvalitě v zakončení, ale i kvůli zbytečným slávistickým faulům ve své šestnáctce nakonec Slavia odjíždí z britských ostrovů s porážkou 0:3.

včera

včera

Filip Turek

Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé

Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde. 

včera

Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl

Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy