Atény - Nejméně 15 000 Řeků v aténských ulicích ve čtvrtek demonstrovalo proti úsporným opařením, které chce zavést vláda národní spásy premiéra Lukase Papadimose. Policie se střetla s demonstranty, informuje agentura AFP.
"Všechny je vyhodíme," bylo napsáno na jednom z transparentů. "Tváří v tvář tyranii si musíme vybrat mezi okovy nebo zbraněmi," měla napsáno skupina anarchistů na své ceduli. "Pryč s vládou socialistů, konzervativců a fašistů," zněl další slogan.Čtvrteční demonstrace měla původně připomínat výročí studentských nepokojů z listopadu 1973, kdy zemřelo nejméně 44 lidí. Podle předpokladů se z ní ale stal protest proti vládě, na který se připravilo na sedm tisíc policistů. Sedm stovek z nich je vybaveno slzným plynem, štíty a obušky.Protestů se zúčastnili studenti a odbory. Další demonstraci uspořádali ve čtvrtek večer komunisté.Protestní pochod vedl kolem parlamentu, úřadu Evropské unie, francouzské a italské ambasády, několika ministerstev a skončit by měl u amerického velvyslanectví. Před parlamentem se policie střetla se skupinkou protestujících lidí. Demonstranti házeli kameny a zápalné lahve po policistech, kteří použili slzný plyn.Před úřadem Evropské unie shořela strážní budka.Policie po incidentu u parlamentu zatkla tři osoby. Ještě před zahájením demonstrace skončilo ve vazbě na 20 mladých lidí.V loňském roce se demonstrace k výročí studentských nepokojů zúčastnilo přes dvacet tisíc lidí. Policie proti nim zasahovala slzným plynem. Více než dvacet lidí bylo zatčeno.
Související
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák