Milán - V Itálii v pondělí probíhá osmihodinová stávka státních úředníků proti úspornému balíku vlády premiéra Maria Montiho. Informovala o tom agentura AFP.
Stávku svolaly tři významné odborové organizace CGIL, CISL a UIL a přidali se k ní také lékaři, zdravotní sestry, nemocniční pracovníci a vyučující na univerzitách. Lékaři a zdravotní sestry ve státních nemocnicích ošetřují jen akutní případy.Učitelé ze základních a středních škol podle agentury AFP dodrží jen poslední hodinu stávky, zatímco univerzitní profesoři a administrativní pracovníci stávkují celou dobu. Poštovní zaměstnanci se pak rozhodli stávkovat jen poslední tři hodiny akce.Demonstrace jsou plánovány v několika městech včetně Říma, kde odbory hodlají protestovat přímo před parlamentem.Monti svůj tvrdý plán úspor ve výši 33 miliard eur, který má zemi zachránit před bankrotem, představil už před několika týdny. Italská poslanecká sněmovna jej v pátek schválila. Pro hlasovalo 495 poslanců, zatímco proti jich bylo 88. Italská vláda tak zároveň získala důvěru poslanců. Právě Montiho kabinet by měl vést Itálii do konce volebního období, tedy do jara 2013.V posledních týdnech vyvolal právě úsporný balíček, který zahrnuje zvýšení daní a důchodovou reformu, velkou nevoli mezi italskými odbory. To vykrystalizovalo i v řadu stávek přímo v ulicích italských velkých měst. Nyní je řada na italském senátu, přičemž se očekává, že úsporný balík bude schválen i tam ještě před Vánocemi a bude zřejmě i v senátu spojen s dalším hlasování o důvěře.Monti chce, aby země měla do roku 2013 vyrovnaný rozpočet. I proto balíček zahrnuje například nepopulární znovuzavedení daně z nemovitosti nebo zvyšování věku pro odchod do důchodu. Změny se mají týkat i pracovního trhu. Podle odborů účet za reformy zaplatí především "zaměstnanci a důchodci". Navrhují proto vládě, aby se více soustředila například na zlepšení výběru daní nebo na boj s daňovými úniky.
Související
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
OBRAZEM: Olympijská atmosféra v Miláně
Itálie , Demonstrace , stávka
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 2 hodinami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 3 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 4 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 5 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 5 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 6 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 7 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 7 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 8 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 9 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 10 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 11 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 11 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 13 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
Izraelské obranné síly (IDF) v úterý oznámily, že vyslaly své jednotky hlouběji do jižního Libanonu. Tento krok navazuje na dosavadní držení pěti strategických stanovišť a je oficiálně prezentován jako součást „posíleného dopředného obranného postoje“. Rozšíření pozemních operací přichází v reakci na stupňující se útoky teroristické skupiny Hizballáh, která od pondělí ostřeluje severní Izrael raketami a drony.
Zdroj: Libor Novák