Kodaň - Dánský soud v pátek zahájil proces s trojicí vyznavačů islámu, kteří plánovali atentát na redakci deníku Jyllands Posten. Tento list otiskl v roce 2005 karikatury islámského proroka Mohameda.
Na nejznámější karikatuře je zobrazen prorok s bombou v turbanu.Jeden tuniský a tři švédští občané se podle prokuratury chystali postřílet co nejvíce lidí v budově, kde redakce deníku sídlí. Útok mohl zasáhnout panovnický rod.Spiklenci chtěli masakr uskutečnit v den, kdy v redakci měl dánský korunní princ Frederik předávat ocenění hráči badmintonu Victoru Axelsenovi. Princ však podle žalobců neměl být cílem útoku.Obviněným hrozí 14 až 16 let vězení. Rozsudek se očekává v červnu.Munira Avada, Omara Abdalláha Aboelazma a Munira Bin Mohameda Dhahriho zatkla policie v prosinci 2010 v den plánovaného atentátu v jejich bytě nedaleko Kodaně. Sabhiho Bin Mohameda Zalutiho zatkla o den později ve Švédsku. Předtím muže sledovala několik měsíců.V bytě našla automatickou zbraň s hlukovým tlumičem, revolver a 108 nábojů.Dánsko se po otištění karikatur stalo terčem hněvu. Rozhořčení muslimové zaútočili na několik dánských velvyslanectví v muslimských zemích, v následných nepokojích zemřelo kolem 150 lidí. Jeden z autorů kreseb Kurt Westergaard se musel kvůli výhrůžkám zabitím roky skrývat.Loni byl za pokus o jeho vraždu na devět let odsouzen uprchlík ze Somálska Mohamed Gíle. Za pokus o atentát na redakci deníku byl loni na 12 let odsouzen čečenský uprchlík Lors Dukajev.Vedoucí katedry blízkovýchodních studií na Univerzitě jižního Dánska profesor Peter Seeberg však řekl, že "karikatury již nejsou žhavým tématem a když jezdím na Blízký východ, již je téměř nikdo nezmiňuje".
Související
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
Aktuálně se děje
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
19. srpna 2026 21:54
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky.
Zdroj: Jan Hrabě