Oslo - Norský terorista a pravicový radikál Anders Breivik, jehož řádění si loni vyžádalo 77 lidských životů, si stěžuje na poměry v norských věznicích. Podmínky jsou podle jeho názoru nelidské. Masový vrah mimo jiné údajně dostává studenou kávu, málo másla na chléb a nemůže používat zvlhčující přípravek na ruce. Informuje server BBC.
Breivik si odpykává maximální možný trest, který benevolentní norské zákony znají - 21 let vězení. Ten mu však může být v budoucnu prodloužen, pokud soud dospěje k názoru, že muž představuje i nadále hrozbu pro společnost. Radikál loni v červenci nastražil výbušninu před vládní budovou v Oslu a následně v přestrojení za policistu postřílel desítky nezletilých mladých sociálních demokratů na ostrově Utoya. Podle svých slov vše v rámci boje proti "islamizaci" Norska a "kulturnímu marxismu".
Terorista je nyní držen poblíž norské metropole ve věznici Ila. Téměř veškerý čas, 23 hodin denně, tráví v naprosté izolaci. Jeho cela přesto připomíná spíše byt. Má totiž tři pokoje, každý o ploše zhruba 8 čtverečních metrů. Ty představují ložnici, posilovnu a studovnu.
Breivik nedávno sepsal 27 stránkovou stížnost, jejíž detaily unikly do médií. Jeho právník potvrdil autenticitu materiálu. Vezni se mimo jiné nelíbí, že mimo svou celu musí nosit těsná pouta, která mu škrtí ruce, vadí mu nedostatečné vytápění, je prý pobízen urychlit ranní hygienu a v cele postrádá ovládání osvětlení a televize.
Související
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Breivik žaloval Norsko. U soudu nepochodil, podmínky ve vězení se nezmění
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
26. května 2026 21:04
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
26. května 2026 19:57
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
26. května 2026 19:21
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Zdroj: Jan Hrabě