Oslo - Norský pravicový extremista Breivik Anders Behring si nadále stěžuje, že je ve vězení trýzněn a utiskován. Domnívá se, že jej dozorci chtějí dohnat k sebevraždě, informovala agentura Reuters.
"Breivik podal stížnost na policii kvůli mučení," řekl agentuře Reuters vězňův právník Tord Joret. "Breivik se domnívá, že se mu pokoušejí vytvořit podmínky ve vězení co nejnesnesitelnější, aby ho dohnali k sebevraždě," tvrdí Joret.
"Breivik říká, že je už půldruhého roku zcela izolovaný od ostatních spoluvězňů, že je vystavován ponižujícím tělesným prohlídkám a že nemá možnost se nějak zabavit," říká právník.
Breivik se podle něj rovněž domnívá, že je v jeho případě pošlapávána svoboda vyjadřování. "S nikým nesmí hovořit o své ideologii... Chce vysvětlit, co udělal a proč to udělal a odstranit nedorozumění, ale domnívá se, že je cenzurován, protože cokoli řekne, může být interpretováno jako navádění k násilí," řekl dále Joret.
Breivik si odpykává 21letý trest s možností prodloužení za pumový atentát v centru Osla a následnou střelbu do dělnické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Útoky z 22. července 2011 si vyžádaly dohromady 77 životů.
Věznice Halden Fengsel, kde si Breivik odpykává trest, nabízí trestancům podmínky mnohem lepší, než má většina obyvatel země. Rok života norského atentátníka za mřížemi bude stát v přepočtu až 34 milionů korun.
Ve svém profilu na sociální síti Facebook se Breivik charakterizoval jako konzervativec a křesťan. Policie ho označila za křesťanského fundamentalistu. Podle závěrů psychiatrického vyšetření soudem ustanovenými lékaři, které byly potvrzeny i přezkumnou expertní komisí, byl diagnostikován jako paranoidní schizofrenik. To ovšem později zpochybnila nová lékařská zpráva, kterou soud přijal a podle níž byl Breivik v době spáchání svého činu příčetný a je za něj proto zodpovědný.
Související
Norské městečko v centru zájmu. Může být klíčem k evropské nezávislosti na Číně
Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
norsko , Anders Breivik , Věznice
Aktuálně se děje
před 19 minutami
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 4 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 5 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 6 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 12 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 13 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková