Praha/Vídeň - Miloš Zeman dnes poprvé zavítá do Rakouska jako nová hlava státu; v bilaterálních vztazích ovšem už dávno není pro Vídeň nikým neznámým, konstatuje rakouský list Der Standard v článku věnovaném druhé oficiální zahraniční cestě českého prezidenta.
Der Standard připomíná, že Zeman jako český premiér podepsal v roce 2001 s tehdejším rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem dohodu z Melku zakotvující bezpečnostní a informační standardy kolem jihočeské jaderné elektrárny Temelín. V otázce jaderné energie se Zeman zasazuje o společnou energetickou politiku Evropské unie, v níž musejí mít místo jaderná energie stejně jako obnovitelné energetické zdroje, poznamenává rakouský deník.
„Rakouská veřejnost je stále silně naladěna proti atomové energii. Bohužel nedokážeme sílu veřejných protestů udržet pod desítky let na stejně vysoké úrovni," přiznává pro rozhlas.cz Manfred Doppler, ostřílený protiatomový aktivista, který kdysi pomáhal organizovat blokády česko-rakouských hranic na protest proti Temelínu.
Jádro ale není jediná věc, se kterou si Rakušané spojují Miloše Zemana. V roce 2002 vzbudil v Rakousku rozruch Zemanův výrok na adresu populisty ze strany Svobodných Jörga Haidera. Tehdejší český premiér Svobodné označil za postfašistickou stranu a prohlásil, že Rakousko by se mělo Haidera zbavit, čím dříve tím lépe.
Česká republika se taky jako jediná z kandidátských zemí pro vstup do Evropské unie připojila k diplomatickým sankcím proti Rakousku. Ty uvalila unie na Vídeň v roce 2000 právě kvůli účasti Haiderových Svobodných v rakouské vládě.
Der Standard ale dnes soudí, že v evropské politice bude zřejmě napříště mezi Prahou a Vídní méně třecích ploch než dosud. Zeman prý totiž posuzuje evropskou integraci mnohem pozitivněji než jeho předchůdce Václav Klaus, označuje se za eurofederalistu a je pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU.
I sám fakt, že po návštěvě Slovenska hned druhá zahraniční cesta prezidenta Zemana vede do Vídně, je v České republice považován za pozitivní signál na adresu Rakouska, napsal Der Standard.
Program Miloše Zemana ve Vídni zahrnuje setkání s prezidentem Heinzem Fischerem, předsedkyní parlamentu Barbarou Prammerovou nebo vídeňským starostou Michaelem Häuplem.
Vystoupit má česká hlava státu také na podnikatelském fóru, kde bude zřejmě chválit Rakousko jako významného investora v České republice. Zmíní ale nejspíše také nutnost dostavět dálnici mezi oběma státy. V plánu má Zeman i setkání s českými krajany na ambasádě ve Vídni.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Miloš Zeman , Rakousko
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák