Oslo - Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, odsouzený k mnohaletému vězení za smrt 77 lidí, které zabil při atentátech 22. července 2011 v oblasti metropole Osla, se vzdal dědictví po své zesnulé matce.
Breivikova matka Wenche Behringová zemřela po dlouhé nemoci letos 22. března ve věku 66 let. Týden před tím navštívila svého syna naposledy ve vězení. Byt, ve kterém žila, je nyní na prodej za odhadovanou částku 3,7 milionu norských korun (asi 12,4 milionu Kč).
Právě za zdmi tohoto bytu terorista údajně plánoval své krvavé útoky - pumový atentát před vládním úřadem v centru Osla a střelbu do sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Breivik byl za tyto činy loni 24. srpna odsouzen k 21 letům vězení s možností prodlužování až na doživotí.
Breivik se do matčina bytu, který se nachází v domě v ulici Hoffveien v Oslu, vrátil v roce 2006. Tehdy mu bylo 27 let a ve svém pokoji z dětství žil až do roku 2011. Odešel pouhých pár měsíců před útoky, kdy se usadil na farmě, což mu umožnilo nakupovat bez jakéhokoli podezření velké množství hnojiva použitelného k výrobě bomby.
Breivikův advokát Tor Jordet uvedl, že Breivik se zřekl dědictví po matce již před její smrtí. Podle advokáta tak zřejmě učinil, aby nemusel postoupit majetek státu. Většinu dědictví by tak podle norských médií měla dostat Breivikova nevlastní sestra.
Anders Breivik si už stačil stěžovat na nedostatek kontaktu s okolím a absenci počítače ve své vězeňské cele. V polovině května se rozhodl založit politické uskupení prosazující jeho fašistické názory, píše iDnes.cz.
Breivik na registračním formuláři své politické organizace uvedl, že jejím hlavním cílem je "demokratické uchopení moci v Norsku fašisty" a také zformování nezávislého státu.
Pravicový extremista však nesplnil základní požadavek úřadů – minimální počet podpisů na registračním formuláři. Norská legislativa požaduje alespoň dva podpisy, Breivik však sehnal pouze jediný – svůj. Členové norského Centra boje proti rasismu uvedli, že pokud Breivik přeci jen sežene další podpis a úřady jeho žádosti vyhoví, může soud nově vzniklé uskupení obratem zakázat a označit jej za teroristické uskupení.
Breivik je uvězněn v Halden Fengselu, jednom z nejluxusnějších vězení na světě. K dispozici má tři cely, přičemž každá měří osm metrů čtverečních. Jedna z nich je ložnice, v další je tělocvična a třetí studovna se stolem a počítačem, který ovšem není připojen k internetu. Několikrát denně je v kontaktu se zaměstnanci vězení. Hodinu denně smí sám vyjít ven na vzduch na vězeňský dvůr.
Související
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Breivik žaloval Norsko. U soudu nepochodil, podmínky ve vězení se nezmění
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák