Kyjev - Ukrajinské úřady v noci na dnešek propustily na svobodu britského novináře, pracujícího ve službách ruské televize RT (dříve Russia Today). Vládní Národní garda ho dříve zadržela pro podezření, že fotografoval vojenské objekty. Oznámil to sám novinář na Twitteru s tím, že proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění.
"Teď u sebe nemám svůj mobilní telefon a další věci, doufám, že je dostanu zítra. Děkuji všem za zprávy a podporu. Vše je v pořádku," napsal Graham Phillips po 36 hodinách od zadržení. Za pomoc při propuštění poděkoval televizi i jednomu z diplomatů z britského velvyslanectví.
Phillipse zatkli 20. května při odjezdu z přístavního města Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny, kde o sobě dávají vědět proruští separatisté. Podle listu Ukrajinska pravda údajně fotografoval tajné vojenské objekty.
Pak jej převezli do Záporoží, kde strávil noc. Následujícího dne čelil výslechu, zaměřeném prý hlavně na jeho práci pro ruskou televizi.
Phillips nicméně připustil, že Ukrajinci s ním zacházeli korektně: nikdo na něj nevztáhl ruku, nevyhrožovali ani vypovězením. S některými jeho názory nesouhlasili, nicméně jej propustili na svobodu.
Brit podpořil další dva ruské novináře z televize LifeNews, zatčené na Ukrajině spolu se skupinou vzbouřenců, údajně se chystajících zaútočit na letiště v Kramatorsku v Doněcké oblasti. Oleg Siďakin a Marat Sajčenko zatím přiznali, že při přechodu hranic uvedli, že jedou na koncert, ačkoliv plnili úkoly své redakce.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Ukrajina , Ruská armáda
Aktuálně se děje
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
18. června 2026 20:49
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
18. června 2026 20:01
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
18. června 2026 18:28
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
18. června 2026 17:41
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
18. června 2026 16:53
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
Náměstek amerického ministra obrany Elbridge A. Colby prohlásil, že pokračující podpora ze strany evropských členů Severoatlantické aliance je naprosto klíčová pro udržení ukrajinské obranyschopnosti proti ruské agresi. Washington podle něj považuje strategii přenesení hlavní odpovědnosti za materiální a finanční pomoc Ukrajině na evropské partnery za úspěšnou a efektivní. V uplynulém roce to byli právě evropští spojenci, kdo převzal vůdčí roli v zajišťování finanční stability Kyjeva a dodávkách vlastních zbrojních systémů, což stabilizovalo situaci na bojišti.
Zdroj: Libor Novák