Bělorusko dnes uvedlo, že podezírá skupinu údajných ruských žoldnéřů, kterou zadrželo předchozí den, že chystali teroristické činy před srpnovými prezidentskými volbami. Bělorusko si kvůli tomuto incidentu předvolalo ruského velvyslance, aby poskytl vysvětlení, informovala agentura Reuters s odvoláním na běloruské ministerstvo zahraničí.
Běloruští vyšetřovatelé dnes spojili případ 33 zadržených Rusů s dvěma již několik týdnů uvězněnými domácími oponenty autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, Mikalajem Statkevičem a Sjarhejem Cichanouským obviněním, že společně hodlali vyvolat "masové nepokoje" před prezidentskými volbami, naplánovanými na 9. srpna. Cihanauského manželka Svjatlana se jeví v tomto klání hlavním soupeřem Lukašenka, poznamenala agentura AFP a připomněla, že Statkevič kandidoval proti Lukašenkovi ve volbách v roce 2010 a pak byl pět let ve vězení za opoziční demonstrace.
Prezidentská kandidátka Cichanouská dnes podle Reuters odmítla, že by ona či její uvězněný muž Sjarhej měli cokoliv do činění s údajným spiknutím s ruskými žoldnéři.
Lukašenko po zadržení údajných žoldnéřů obvinil Rusko ze "špinavých záměrů". Kreml naopak ujišťuje, že nemá záměr destabilizovat situaci v sousední republice, poznamenal list Vedomosti s tím, že případ může vážně pošramotit vzájemné vztahy.
Kreml dnes oznámil, že si není vědom žádné nelegální aktivity, kterou by prováděla skupina údajných ruských žoldnéřů zadržených v Bělorusku. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dodal, že Moskva žádá od Běloruska vyčerpávající vysvětlení ohledně zadržení skupiny mužů. Vyjádřil přitom naději, že budou plně dodržena jejich práva.
V souvislosti se zadržením dotyčné skupiny se dnes Bělorusko a Ukrajina dohodly, že posílí kontrolu hranic a rozšíří vzájemnou pohraniční spolupráci. Kyjev se navíc rozhodl iniciovat žádost o vydání části zadržených mužů do Ukrajiny, protože 14 z nich údajně strávilo nějakou dobu v separatistické oblasti Donbasu na východní Ukrajině, kde od roku 2014 bojují ukrajinští vojáci s ozbrojenci podporovanými Ruskem.
Bělorusko ve středu oznámilo, že nedaleko Minska zadrželo více než 30 údajných ruských žoldnéřů poté, co obdrželo informaci, že do země vstoupilo více než 200 cizích bojovníků s cílem destabilizovat ji před prezidentskými volbami, které se mají konat devátého srpna.
Tajemník běloruské bezpečnostní rady dnes novinářům řekl, že v Bělorusku je stále až 200 žoldnéřů, které hledají příslušníci bezpečnostních sil.
Běloruské státní sdělovací prostředky podle Reuters oznámily, že zadržení muži pracovali pro takzvanou Vagnerovu soukromou vojenskou společnost. Ruský stát popírá, že využívá žoldnéře.
Zadržení nájemné bojůvky je nejnovějším zvratem běloruské prezidentské předvolební kampaně, která představuje zatím největší výzvu autoritářské vládě Alexandra Lukašenka. Prezident, který zemi vede od roku 1994, je pod tlakem kritiků, kteří mu předhazují nezodpovědný přístup k šíření nemoci covid-19, stav ekonomiky i porušování lidských práv.
Související
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
Litva schválila sestřelování balonů z Běloruska
Bělorusko , Rusko , Alexandr Lukašenko , Ruská armáda , Dmitrij Utkin (Vagner) , Ukrajina , volby v Bělorusku
Aktuálně se děje
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
21. prosince 2025 21:45
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
21. prosince 2025 20:28
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
21. prosince 2025 19:16
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák