Dánsko otevře své hranice turistům, vyjma šesti zemí

Ačkoliv se Dánsko podobně jako ostatní severské země nestavělo k otevírání svých hranic turistům zrovna nejochotněji, nyní obrací. Bez udání důvodu cesty budou smět na jeho území vstoupit občané téměř všech evropských zemí, vyjma Irska, Spojeného království, Malty, Portugalska, Rumunska a Švédska, vyjma regionu Västerbotten.

Dánská vlajka
doporučujeme

Jaký bude nový režim, zveřejnila dánská vláda ve čtvrtek. Informoval o tom tamní magazín TheLocal.dk Do zmiňovaných zemí, které mají výjimku z volného cestování, se Dánům doporučuje cestovat pouze v nezbytných případech. Cizincům z nich je vstup do Dánska za účelem turistiky i nadále zakázaný. Pohyb v rámci zemí EU a Schengenského prostoru zůstává pro Dány nově povolený bez omezení.

"Dnešní uvolnění cestování nám ukazuje, že si Dánsko a většina Evropy vedou lépe, než se původně očekávalo," řekl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. "Nová mapa ale ukazuje, že se situace může měnit. Některé země jsou buď rizikové, zatímco jiné i nadále zůstávají cizincům uzavřené, popřípadě je na jejich hranicích přísnější režim," podotkl.

Mapa, která vychází ze systému takzvaného semaforu, se bude pro Dány aktualizovat každý čtvrtek. Dánská vláda se zároveň také nechala slyšet, že se už pracuje i na cestování do třetích zemí. "V současné době se dolaďuje model otevírání některým mimounijním zemím, v nichž je situace pod kontrolou, kde se dostatečně testuje, které o počtu nakažených spolehlivě informují, a kde je epidemie srovnatelná s Evropou," stojí ve vládní tiskové zprávě.

Kritéria pro rozdělování zemí na ty, do nichž lze cestovat, nevychází pouze z epidemiologické situace, nýbrž i podmínek vstupu na jejich území. To je ostatně důvodem, proč kromě zasaženého Švédska a Portugalska, figurují na seznamu "zakázaných" zemí i Spojené království, Irsko, Malta a Rumunsko, které vstup cizinců na své území buď omezují, popřípadě podmiňují karanténou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy