Evropa nemusí se současnou úrovní zásob zemního plynu přežít letošní zimu. Například Německo má v podzemních zásobnících dostatek plynu na dva až dva a půl měsíce. Na konferenci o energetice to dnes v Moskvě řekl šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.
Ve dnech vrcholu zimní poptávky může Evropě chybět zhruba 800 milionů metrů krychlových zemního plynu denně. To představuje třetinu její spotřeby, uvedl Miller s odvoláním na odhady nejmenovaných analytiků. Gazprom dříve podle Millera dodával do Evropy v době nejvyšší zimní poptávky 600 milionů až 1,7 miliardy metrů krychlových denně.
Rusko již několik měsíců omezuje dodávky do regionu kvůli zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem po invazi na Ukrajinu. Miller upozornil, že závislost Evropy na podzemních zásobnících plynu se kvůli změnám dovozu plynu výrazně zvýšila. V současnosti jsou evropské zásobníky naplněné z 91 procent.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes uvedl, že země bude mít tento týden naplněné zásobníky plynu z 95 procent. Zároveň však varoval, že plné zásobníky neznamenají, že Německo má zimu zajištěnou.
Ředitel polostátního Gazpromu řekl, že oprava poškozených plynovodů Nord Stream si vyžádá nejméně rok. Upozornil přitom, že Rusku stále nebyl umožněn přístup do oblasti poškození plynovodů, která je v Baltském moři ve výlučné ekonomické zóně Švédska a Dánska.
Miller zopakoval dřívější výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina k vytvoření evropského plynárenského uzlu v Turecku. Putin dnes na moskevské konferenci řekl, že Rusko by mohlo přesměrovat dodávky určené pro plynovody Nord Stream do Černého moře a vytvořit v Turecku největší plynárenský uzel pro Evropu. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak později uvedl, že Moskva zváží výstavbu dalších větví plynovodu TurkStream.
Miller ve svém projevu také upozornil, že Gazprom může rychle zvýšit dodávky na asijský trh, napsala agentura Reuters.
Související
Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence
Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 59 minutami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 1 hodinou
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 3 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
Sobotní nálety Spojených států a Izraele na íránské území si vyžádaly životy nejvyšších představitelů země. Nejkritičtější zprávou, která zasáhla Teherán, je úmrtí nejvyššího íránského vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. Ten byl zabit v sobotu ráno přímo ve své kanceláři, což představuje bezprecedentní zásah do samotného centra moci islámské republiky.
Zdroj: Libor Novák