Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.
Hlavním faktorem, který stojí za finanční ztrátou je propad prodeje plynu do Evropy, který meziročně klesl o více než polovinu, jak uvedla agentura Reuters.
Naposledy Gazprom vykázal čistou ztrátu (79,279 miliard rublů) na základě výsledků z roku 1999. Ve všech ostatních letech byla společnost zisková.
Analytiky tento hospodářský výsledek zveřejněný firmou doslova překvapil. V anketě nezávislé ruské agentury Interfax očekávali, že Gazprom vygeneruje čistý zisk 447 miliard rublů. Akcie ruského gigantu na burze v Moskvě ihned reagovaly poklesem o 3,3, jak dodala agentura Reuters.
Zpráva společnosti také uvádí, že investice by mohly v roce 2024 ještě klesnout o 16 %. Zároveň se tržby z prodeje plynu přímo snížily na 3,125 miliardy rublů, což by bylo dvakrát nižší než loni. Kapitálové investice v roce 2023 dosáhly 3,119 miliard rublů, což je o 277 miliard rublů více než v předchozím roce.
Evropa dlouho dominovala u Gazpromu jako hlavní vývozní trh. Situace se však začala měnit poté, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Evropa začala postupně nahrazovat ruský plyn jinými zdroji, zejména LNG. Gazprom, jako monopolní exportér plynu z Ruska, se stal výraznou obětí západních sankcí. Dodávky plynu do Evropy se loni propadly o 55,6 %. Společnost od roku 2023 nezveřejňuje své exportní statistiky.
Související
Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence
Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
před 1 hodinou
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 2 hodinami
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 3 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 5 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 6 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
Hnutí Tálibán vydalo plošný zákaz používání chytrých telefonů pro vládní úředníky. Podle analytiků by toto opatření mohlo být předzvěstí budoucích širších restrikcí zaměřených na veškeré obyvatelstvo. Nařízení, které pochází od vojenských soudů Tálibánu, vstoupilo v platnost tento týden a zakazuje používání mobilních telefonů vysoce postaveným i řadovým úředníkům, mudžáhidům i pomocnému personálu.
Zdroj: Libor Novák