Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes vypovídal před prokuraturou zvláštního tribunálu v Haagu v souvislosti se svou obžalobou z válečných zločinů. Informoval o tom dnes server Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda s tím, že výslech bude pokračovat v úterý.
Prokurátor zvláštního tribunálu pro Kosovo 24. června oznámil, že Thaçi je mezi deseti osobami, které obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Obžalovaní mají podle prokurátora na svědomí kromě vražd i mizení lidí, pronásledování a mučení svých obětí.
Obžalobu musí nicméně ještě posoudit speciálně pověřený soudce, který teprve rozhodne, zda je obvinění dostatečně silné na to, aby bylo možné postavit obžalované před soud. Thaçi obvinění popírá, již dříve ale uvedl, že v případě jejich potvrzení z prezidentské funkce odstoupí.
"Jsem připraven čelit novým výzvám a zvítězit (v procesu) pro svého syna, rodinu, národ a svou zemi. Nikdo nesmí přepisovat dějiny - toto je cena za svobodu," řekl Thaçi při příchodu k výslechu v Haagu. S prokurátory dnes strávil šest hodin. Novinářům následně sdělil, že výslech se týkal především technických otázek a že bude pokračovat v úterý. Další podrobnosti nesdělil.
Před budovou podle serveru Balkan Insight proti Thaçiho obžalobě protestovalo několik demonstrantů, kteří měli transparenty s nápisem "Toto je rasismus", zpívali vlastenecké písně a skandovali "UÇK", tedy zkratku Kosovské osvobozenecké armády. K jejím velitelům Thaçi v době kosovského konfliktu koncem 90. let patřil.
Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj, který v roce 2018 rezignoval kvůli předvolání před tribunál coby svědek, ocenil odhodlání prezidenta podrobit se výslechu. "Za všech okolností v průběhu dějin jsme ukázali zralost, odvahu, nápomocnost a spolupráci, což se projevuje naší ochotou, byť z pozice oběti, čelit výzvám ke spravedlnosti bez ohledu na to, jak nespravedlivé mohou být," napsal Haradinaj, který je jinak Thaçiho letitým politickým protivníkem.
Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Má soudit bývalé velitele povstalců UÇK z dob bojů za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Většina kosovské společnosti považuje souzení vojáků UÇK za nespravedlnost, neboť v jejich očích byl ozbrojený boj za samostatnost Kosova legitimní vzhledem k předchozímu útlaku ze strany Srbska.
Související
Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská
Kurti obvinil Západ z appeasementu vůči Srbsku. Bojí se sblížení Srbska s Ruskem, tvrdí
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 1 hodinou
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 2 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 2 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 3 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 4 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 6 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 7 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 7 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 8 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 9 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 10 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 11 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 11 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 12 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 13 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 14 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
Droga sehrála zásadní roli v případu loňské smrti cizince v gay klubu, kterou objasnili pražští kriminalisté. Podezřelému muži hrozí v případě odsouzení až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě