Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali na rozhodnutí, které by nemělo být relevantní, konstatuje právník Stefan Schlegel v komentáři pro server Politico. Expert na azylové zákony z Bernské univerzity má na mysli posouzení, zda jde o politické uprchlíky, či ekonomické migranty.

uprchlíci

Propojené důvody migrace

První skupina má nárok na ochranu, zatímco ti druzí mají být posláni domů, aby dále trpěli v chudobě, přestože absolvovali nebezpečnou cestu do Evropy, kritizuje právník. Takové rozčleňování na "pravé" a "pochybné" považuje za umělé a volá po jeho ukončení.  

"S ohledem na to, že politické a ekonomické motory migrace jsou téměř vždy propojené, je náš pokus učinit čistý řez mezi nimi zbytečný, zatěžující a v konečném důsledku marný," píše odborník. Vede podle něj ke zbytečnému utrpení, což ukázaly události na řeckém ostrově Lesbos, kde tábor Moria stál.

Vlády mají dobrý důvod pokoušet se mezi běženci rozlišovat a ještě lepší důvod ponechat takové rozlišování na jiných zemích, například na Řecku, přiznává Schlegel. Vysvětluje, že státy mají povinnost legálně přijímat osoby, které utíkají z vlasti v obavách z politické perzekuce, ale mohou vyhostit ty, které ohrožuje ničivá chudoba a hlad.

Přesto existuje pádný důvod, aby se postupovalo jinak, věří právník. Upozorňuje, že prověřování motivů, které vedou konkrétní osobu k migraci, je finančně i časově náročné, v důsledku čehož se kupí nevyřízené žádosti, což vytváří humanitární katastrofy, jaké vidíme například v Řecku, kde lidé paběrkují bez jakékoliv naděje v táborech.   

Důvod, proč je azylový proces tak zdlouhavý, spočívá podle experta v tom, že úřady kladou otázky, které nedávají v stávajícím globálním politickém kontextu smysl. "Je nemožné vypíchnout pouze jeden důvod, proč se osoba rozhodne opustit svou zemi," deklaruje Schlegel. Tvrdí, že na otázku, proč člověk přišel na konkrétní místo v konkrétním čase, existuje mnoho odpovědí, nikoliv jediná.

Důvody k migraci jsou smíšené, uvádí právník. Připomíná, že chudobu vytváří a prohlubuje nefunkční politické uspořádání, perzekuce je často zastíněna ekonomickou marginalizací a chudí lidé jsou zranitelnější vůči politickému nátlaku.

"Věci dále komplikuje klimatická změna," pokračuje akademik. Konstatuje, že typicky vede k chudobě dříve, než se region stane zcela neobyvatelným, navíc chudší lidé jsou zpravidla méně schopni čelit tlaku vytvářeným měnícím se klimatem.

Současný přístup vede ke katastrofám

I kdyby bylo možné určit konkrétní důvod, který vede jedince k odchodu z vlasti, nelze říci, zda je politický, či ekonomický, tvrdí Schlegel. Přiznává, že občas může jít o jasnou spouštěcí událost, například občanskou válku, hospodářský kolaps či extrémní počasí, ale táže se, zda mají tyto faktory ryze politickou, ekonomickou či ekologickou povahu.

Mnoho ozbrojených konfliktů má ekologické kořeny, které přispívají k jejich vypuknutí a jejich intenzitě, navíc všechny ozbrojené konflikty mají ekonomický aspekt, deklaruje autor komentáře. Podotýká, že mnoho projevů extrémního počasí sice nevede k migraci, ale zpravidla to neplatí pro politicky a ekonomicky frustrované lidi.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Schlegel tak doporučuje přestat rozlišovat mezi politickými a ekonomickými běženci a zaměřit se primárně na potřebu migrovat, protože pak by otázka, kterou úředníci často pokládají, když rozhodují o udělení humanitárního azylu, měla znít, zda je migrace klíčová pro zlepšení života konkrétní osoby.

"Čím je jasnější nedostatek alternativ k migraci v životě člověka, tím silnější by měl být nárok na zvláštní ochranu," píše autor komentáře. Nastiňuje, že právníci zabývající se uprchlickými zákony se tomuto přístupu brání, protože zpochybňuje zvláštní ochranný statut pro "uprchlíky", tedy skupinu lidí definovanou na základě politické perzekuce.

Nový přístup by ovšem ochranu obětí politické perzekuce posílil, protože takto postižení zpravidla nemají k migraci alternativu, míní Schlegel. Dodává, že změna by zároveň rozšířila ochranný deštník na další migranty v nouzi a především nás ušetřila morálně arbitrárního rozlišování mezi skupinami migrantů, které odlišit nelze. Současný přístup podle právníka vede pouze k morálním katastrofám, jakou vidíme na ostrově Lesbos.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

22.09.2021 17:32 Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní…

Neznámý útočník střílel na auto poradce ukrajinského prezidenta, zranil…

22.09.2021 17:26 Neznámý útočník ostřeloval dnes nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel hlavní poradce ukrajinského…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Související:

Právě se děje

reklama