Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech. Učinilo tak v reakci na zprávy některých západních médií, podle nichž se američtí činitelé domnívají, že Moskva v návaznosti na napadení sousední země požádala Peking o vojenské vybavení. Čínské ministerstvo zahraničí následně doplnilo, že se jedná o dezinformaci.
Otázka čínské podpory Moskvy byla podle Washingtonu jedním z témat dnešní schůzky svou vysoce postavených představitelů USA a Číny v Římě.
"O tom jsem nikdy neslyšel," reagoval na informace o údajné žádosti Moskvy podle agentury Reuters mluvčí čínské ambasády. "Současná situace na Ukrajině je skutečně znepokojivá," uvedl mluvčí Liou Pcheng-jü. "Vysokou prioritou je nyní zabránit tomu, aby se napjatá situace vyhrotila nebo dokonce vymkla kontrole," dodal.
Zprávy o ruské žádosti následně popřel také mluvčí čínské diplomacie, který je při pravidelné tiskové konferenci v Pekingu označil za "dezinformaci pocházející z USA".
Americké deníky Financial Times a The Washington Post s odkazem na nejmenované americké činitele v neděli napsaly, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu žádá Čínu o vojenské vybavení a další pomoc. Zdroje obou listů nerozvedly, jakou vojenskou pomoc Rusko žádá. Neuvedly ani, jak Čína na požadavky svého souseda reaguje. Stejnou informaci následně přinesla i další média včetně listu The New York Times, podle jehož informací Moskva kvůli sankcím Západu požádala Peking také o hospodářskou pomoc.
Zprávy přišly těsně před schůzkou bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana a vysoce postaveného čínského diplomata Janga Ťie-čch', kteří dnes několik hodin jednali v italské metropoli. Americká strana ve stručném prohlášení oznámila, že se vedla "podstatná diskuse" o ruské válce proti Ukrajině a že se dvě strany shodly na důležitosti zachování komunikačních kanálů.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v této souvislosti zmínil přímo otázku čínské podpory Ruska. "Poradce pro národní bezpečnost a naše delegace přímo a velmi jasně hovořili o našich obavách ohledně podpory Ruska ze strany ČLR (Čínské lidové republiky; pozn. ČTK) v návaznosti na invazi, a o důsledcích, které by jakákoli taková podpora měla pro vztahy ČLR nejen s námi, ale pro její vztahy po celém světě," citovala agentura AP mluvčího Neda Price. Bílý dům na dnešním brífinku nedělní informace tisku nepotvrdil ani nezpochybnil.
Sullivan v neděli zpravodajské televizi CNN řekl, že Washington pozorně sleduje, do jaké míry Peking poskytuje hospodářskou nebo materiální pomoc Rusku. "Nedovolíme, aby se to rozběhlo, a nedovolíme, aby Rusko získalo záchranu před ekonomickými sankcemi ze strany jakékoli země," řekl bezpečnostní poradce.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Čína , Rusko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
před 58 minutami
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
před 1 hodinou
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
před 3 hodinami
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
před 4 hodinami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 5 hodinami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 6 hodinami
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 7 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 8 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 8 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 9 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 10 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 11 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 12 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 12 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 13 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 15 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.
Zdroj: Libor Novák