Rusové ukončili příměří u Mariupolu. Podle Ukrajinců ho stejně nedodržovali

Ruská vojska dnes po krátkém příměří opět zahájila ostřelování dvou měst na jihovýchodě Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Moskva dnes ráno uvedla, že přeruší palbu na obléhaná města a umožní civilnímu obyvatelstvu odejít. Ukrajinské úřady následně ruské jednotky obvinily, že příměří nedodržují, a evakuaci Mariupolu odložily.

"Vzhledem k neochotě ukrajinské strany (...) útočná operace znovu začala v 18:00 moskevského času (16:00 SEČ)," uvedl Konašenkov, podle kterého odchodu civilistů zabránili "ukrajinští nacionalisté".

"Mariupol a Volnovachu nemohl oznámenými humanitárními koridory opustit jediný civilista. Obyvatele těchto měst nacionalistické formace používají jako lidský štít," dodal mluvčí.

Šéf doněcké regionální správy Pavlo Kyrylenko dříve oznámil, že se z Volnovachy nedaleko Mariupolu podařilo evakuovat 400 lidí. Původně jich mělo město opustit 15.000. Ruská vojska rovněž obvinil, že klid zbraní nedodržela.

Británie dnes uvedla, že Ruskem navržené příměří bylo pravděpodobně pokusem zmírnit západní kritiku za obléhání města, kde podle tamní správy dochází jídlo, neteče voda a nefunguje elektřina. Zároveň mohly mít ruské jednotky šanci přeskupit síly k obnovení ofenzivy.

"Tím, že Ukrajinu obvinilo z porušení dohody, chce Rusko nejspíš přesunout zodpovědnost za současné a budoucí civilní oběti ve městě," uvedlo britské ministerstvo obrany.

Z ukrajinského města Volnovacha se dostalo jen 400 lidí

Z východoukrajinského města Volnovacha se dnes navzdory příměří vyhlášenému Moskvou podařilo evakuovat jen 400 lidí. Původně měly ukrajinské úřady v plánu dostat do bezpečí na 15.000 civilistů, šéf doněcké regionální správy Pavlo Kyrylenko ale řekl, že ruské jednotky klid zbraní nedodržely a město začaly znovu ostřelovat.

Klid zbraní vyhlášený Moskvou začal platit dnes ráno, už po necelých třech hodinách ale hlásili obyvatelé Volnovachy ostřelování dělostřelectvem. "Dosvědčuji, že Rusko dohodu porušilo navzdory zprostředkování Červeným křížem, nedodržuje závazky a ostřeluje město Volnovacha," sdělila podle serveru Ukrajinska pravda ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Iryna Vereščuková.

Kromě Volnovachy, která má asi 22.000 obyvatel, mělo příměří platit také pro 65 kilometrů vzdálený Mariupol. I tam ale podle místostarosty Serhije Orlova ostřelování pokračuje a klid není ani podél humanitárního koridoru, který vede do Záporoží.

Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že evakuace z Mariupolu a Volnovachy podle jeho informací dnes nezačnou. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nikdo humanitární koridory nevyužil, a obvinilo ukrajinské "nacionalisty" z toho, že civilistům brání v odchodu.

Související

Vladimir Putin

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu

Na videozáznamu z návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v okupovaném Mariupolu je podle médií slyšet, jak při jeho hovoru s lidmi na ulici jakási žena zpovzdálí zakřičí, že "všechno je to na oko". Upozornily na to server ruské redakce BBC News a portál Meduza. Videozáznam zveřejnil Kreml i státní ruská média.
Archivní záběry

Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než je Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo. Do přístavního města Putin přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. 

Více souvisejících

Mariupol Ukrajinská krize Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy