„Myslím, že to bude druhý Mariupol“. Ukrajinci se obávají ruské reakce na vpád

Ukrajinský vpád do Ruska z minulého týdne překvapil mnohé zahraniční pozorovatele. Opravdové smíšené pocity ale mají ukrajinští občané – zejména ti nedaleko hranic s Ruskou federací. Zatímco někteří přejí ukrajinským vojákům co nejlepší výsledky, jiní mají strach z ruské reakce. 

„Tohle je důsledek toho, že vstoupili do naší země. Vstoupili jsme na jejich území ne proto, že bychom chtěli, ale proto, že přišli k nám domů a vzali nám klidný život. Teď se s tím musí vypořádat oni. Doufám, že to nebude marné a že se dočkáme míru,“ vylíčila své pocity v reportáží pro americkou stanici CNN Hanna Fedorkovská, která se v současné době nachází v evakuačním centru v Sumách nedaleko ruských hranic.  

Sumská oblast se stala příliš nebezpečnou. „Po zahájení kurské operace dělostřelecké a minometné útoky ustaly, protože je naši kluci zahnali od hranic. Ale útoky řízenými bombami a letadly zesílily. Teď k nám nemohou dosáhnout dělostřelectvem, tak střílejí z letadel,“ podotkla Fedorkovská.

„Chceme, aby lidé pochopili, jaké to je žít pod neustálým ostřelováním, žít na místě, kde jste prožili celý život, na místě, do kterého jste vložili své srdce a duši, kde jste vychovali své děti, chodili do školy, a že jste nuceni odejít a přestěhovat se někam jinam, protože teď je tu neustálé ostřelování,“ zdůraznila žena. 

Ukrajinci se ale obávají reakce ruské armády, jakmile nashromáždí dostatek sil k protiútoku. „Přeji našim klukům hodně štěstí, protože pokud neudrží území, kterého se nyní zmocnili, myslím, že v Sumské oblasti bude hodně problémů. Myslím, že to bude druhý Mariupol,“ míní bývalý voják Sergej Zemljakov, který mezi lety 2014 a 2015 bojoval na Donbasu.

Souhlasí s ním účetní z ukrajinské vesnice Velyka Rybcja Olena Lozková. „Jsme velmi rádi, že naši vojáci útočí, ale máme velký strach. Nemáme kam jít a velmi se bojíme těch klouzavých leteckých bomb. Situace se zhoršuje,“ připomněla. 

Pracovnice odboru sociální ochrany v sumské regionální správě Nila Buhajová má po ukrajinském vpádu více práce, protože se ruské vzdušné útoky v oblasti zintenzivnily. „Evakuace se v uplynulém týdnu zintenzivnila. Když začalo ostřelování Sumské oblasti, lidé už nemohli zůstat, a tak odešli. V pátek to bylo 270 lidí, v sobotu 382 a v neděli 250,“ bilancovala.

Lidé, kteří žijí dál od kritické situace v Sumské oblasti, vnímají ukrajinský vpád vesměs pozitivně. „Je to signál Rusku, že jakákoli akce může vyvolat reakci. Vy zaútočíte – my zaútočíme také. Je to pro mě potvrzení života, že budeme bojovat za naši hranici a děláme víc než jen to, že zatlačujeme Rusy zpět na frontovou linii. Vy vstoupíte na naše území, my vstoupíme na vaše. Z psychologického hlediska je to změna pozice v této válce,“ míní majitel kavárny v Charkově Borys Lomako. 

Andrij Legin z Kyjeva má strach z ruského prezidenta Vladimira Putina. „Rusko může reagovat jakýmkoli způsobem, počínaje zcela zběsilou vojenskou reakcí. Nebo možná dojde k nějakému posunu mezi ruskými lidmi, protože válka se přesunula na ruské území. Uvidíme, jak na to Rusové zareagují. Nemyslím si, že to bude k něčemu dobré, když si to my Ukrajinci užijeme. Přesto, pokud je to jediný způsob, jak vyzvat k míru, pak to možná funguje,“ shrnul. 

Ukrajinští vojáci jsou podle reportáže britské stanice BBC připraveni bojovat na ruském území. „Moment překvapení zafungoval. Vstoupili jsme snadno a bez většího odporu. První skupiny přešly 6. srpna v noci z několika směrů. Téměř okamžitě dosáhly západního okraje města Sudža,“ vylíčil nejmenovaný voják.

Civilisté podle dalšího Ukrajince nekladou odpor. „Ruští civilisté, se kterými se setkáváme, nekladou odpor. My se jich nedotýkáme, ale oni se k nám chovají buď ostře, negativně, nebo vůbec. Také nás klamou o pozicích ruských jednotek,“ popsal.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly. Od minulého pátku zde platí režim mimořádné situace na federální úrovni. Jedná se o největší ukrajinskou přeshraniční operaci od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Rusové podle dostupných informací zatím nedokázali účinně vzdorovat, do regionu údajně vysílají posily. Úřady mezitím zavedly protiteroristický režim, který jim umožňuje evakuovat obyvatele z Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na setkání s vedením ministerstva obrany stanovil jako cíl „vytlačit nepřítele z našich území“. Prohlásil, že Kyjev podniká ofenzívu „s pomocí svých vládců ze Západu“ s cílem zlepšit si vyjednávací pozice. Putin však zdůraznil, že o jednáních „s lidmi, kteří útočí na civilisty, nemůže být ani řeči“. 

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda Mariupol

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 12 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy