„Myslím, že to bude druhý Mariupol“. Ukrajinci se obávají ruské reakce na vpád

Ukrajinský vpád do Ruska z minulého týdne překvapil mnohé zahraniční pozorovatele. Opravdové smíšené pocity ale mají ukrajinští občané – zejména ti nedaleko hranic s Ruskou federací. Zatímco někteří přejí ukrajinským vojákům co nejlepší výsledky, jiní mají strach z ruské reakce. 

„Tohle je důsledek toho, že vstoupili do naší země. Vstoupili jsme na jejich území ne proto, že bychom chtěli, ale proto, že přišli k nám domů a vzali nám klidný život. Teď se s tím musí vypořádat oni. Doufám, že to nebude marné a že se dočkáme míru,“ vylíčila své pocity v reportáží pro americkou stanici CNN Hanna Fedorkovská, která se v současné době nachází v evakuačním centru v Sumách nedaleko ruských hranic.  

Sumská oblast se stala příliš nebezpečnou. „Po zahájení kurské operace dělostřelecké a minometné útoky ustaly, protože je naši kluci zahnali od hranic. Ale útoky řízenými bombami a letadly zesílily. Teď k nám nemohou dosáhnout dělostřelectvem, tak střílejí z letadel,“ podotkla Fedorkovská.

„Chceme, aby lidé pochopili, jaké to je žít pod neustálým ostřelováním, žít na místě, kde jste prožili celý život, na místě, do kterého jste vložili své srdce a duši, kde jste vychovali své děti, chodili do školy, a že jste nuceni odejít a přestěhovat se někam jinam, protože teď je tu neustálé ostřelování,“ zdůraznila žena. 

Ukrajinci se ale obávají reakce ruské armády, jakmile nashromáždí dostatek sil k protiútoku. „Přeji našim klukům hodně štěstí, protože pokud neudrží území, kterého se nyní zmocnili, myslím, že v Sumské oblasti bude hodně problémů. Myslím, že to bude druhý Mariupol,“ míní bývalý voják Sergej Zemljakov, který mezi lety 2014 a 2015 bojoval na Donbasu.

Souhlasí s ním účetní z ukrajinské vesnice Velyka Rybcja Olena Lozková. „Jsme velmi rádi, že naši vojáci útočí, ale máme velký strach. Nemáme kam jít a velmi se bojíme těch klouzavých leteckých bomb. Situace se zhoršuje,“ připomněla. 

Pracovnice odboru sociální ochrany v sumské regionální správě Nila Buhajová má po ukrajinském vpádu více práce, protože se ruské vzdušné útoky v oblasti zintenzivnily. „Evakuace se v uplynulém týdnu zintenzivnila. Když začalo ostřelování Sumské oblasti, lidé už nemohli zůstat, a tak odešli. V pátek to bylo 270 lidí, v sobotu 382 a v neděli 250,“ bilancovala.

Lidé, kteří žijí dál od kritické situace v Sumské oblasti, vnímají ukrajinský vpád vesměs pozitivně. „Je to signál Rusku, že jakákoli akce může vyvolat reakci. Vy zaútočíte – my zaútočíme také. Je to pro mě potvrzení života, že budeme bojovat za naši hranici a děláme víc než jen to, že zatlačujeme Rusy zpět na frontovou linii. Vy vstoupíte na naše území, my vstoupíme na vaše. Z psychologického hlediska je to změna pozice v této válce,“ míní majitel kavárny v Charkově Borys Lomako. 

Andrij Legin z Kyjeva má strach z ruského prezidenta Vladimira Putina. „Rusko může reagovat jakýmkoli způsobem, počínaje zcela zběsilou vojenskou reakcí. Nebo možná dojde k nějakému posunu mezi ruskými lidmi, protože válka se přesunula na ruské území. Uvidíme, jak na to Rusové zareagují. Nemyslím si, že to bude k něčemu dobré, když si to my Ukrajinci užijeme. Přesto, pokud je to jediný způsob, jak vyzvat k míru, pak to možná funguje,“ shrnul. 

Ukrajinští vojáci jsou podle reportáže britské stanice BBC připraveni bojovat na ruském území. „Moment překvapení zafungoval. Vstoupili jsme snadno a bez většího odporu. První skupiny přešly 6. srpna v noci z několika směrů. Téměř okamžitě dosáhly západního okraje města Sudža,“ vylíčil nejmenovaný voják.

Civilisté podle dalšího Ukrajince nekladou odpor. „Ruští civilisté, se kterými se setkáváme, nekladou odpor. My se jich nedotýkáme, ale oni se k nám chovají buď ostře, negativně, nebo vůbec. Také nás klamou o pozicích ruských jednotek,“ popsal.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly. Od minulého pátku zde platí režim mimořádné situace na federální úrovni. Jedná se o největší ukrajinskou přeshraniční operaci od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Rusové podle dostupných informací zatím nedokázali účinně vzdorovat, do regionu údajně vysílají posily. Úřady mezitím zavedly protiteroristický režim, který jim umožňuje evakuovat obyvatele z Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na setkání s vedením ministerstva obrany stanovil jako cíl „vytlačit nepřítele z našich území“. Prohlásil, že Kyjev podniká ofenzívu „s pomocí svých vládců ze Západu“ s cílem zlepšit si vyjednávací pozice. Putin však zdůraznil, že o jednáních „s lidmi, kteří útočí na civilisty, nemůže být ani řeči“. 

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda Mariupol

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 1 hodinou

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraeli by hrozila nevídaná krize. Írán naverboval muže, který měl zabít Netanjahua

Izraelský podnikatel žijící v Turecku byl obviněn z napojení na íránské zpravodajské služby. Byl dvakrát propašován do Íránu, kde měl plnit úkoly pro íránský režim, včetně přípravy atentátů na izraelské lídry. Požadoval za to milion dolarů, což íránští zpravodajci odmítli.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy