„Myslím, že to bude druhý Mariupol“. Ukrajinci se obávají ruské reakce na vpád

Ukrajinský vpád do Ruska z minulého týdne překvapil mnohé zahraniční pozorovatele. Opravdové smíšené pocity ale mají ukrajinští občané – zejména ti nedaleko hranic s Ruskou federací. Zatímco někteří přejí ukrajinským vojákům co nejlepší výsledky, jiní mají strach z ruské reakce. 

„Tohle je důsledek toho, že vstoupili do naší země. Vstoupili jsme na jejich území ne proto, že bychom chtěli, ale proto, že přišli k nám domů a vzali nám klidný život. Teď se s tím musí vypořádat oni. Doufám, že to nebude marné a že se dočkáme míru,“ vylíčila své pocity v reportáží pro americkou stanici CNN Hanna Fedorkovská, která se v současné době nachází v evakuačním centru v Sumách nedaleko ruských hranic.  

Sumská oblast se stala příliš nebezpečnou. „Po zahájení kurské operace dělostřelecké a minometné útoky ustaly, protože je naši kluci zahnali od hranic. Ale útoky řízenými bombami a letadly zesílily. Teď k nám nemohou dosáhnout dělostřelectvem, tak střílejí z letadel,“ podotkla Fedorkovská.

„Chceme, aby lidé pochopili, jaké to je žít pod neustálým ostřelováním, žít na místě, kde jste prožili celý život, na místě, do kterého jste vložili své srdce a duši, kde jste vychovali své děti, chodili do školy, a že jste nuceni odejít a přestěhovat se někam jinam, protože teď je tu neustálé ostřelování,“ zdůraznila žena. 

Ukrajinci se ale obávají reakce ruské armády, jakmile nashromáždí dostatek sil k protiútoku. „Přeji našim klukům hodně štěstí, protože pokud neudrží území, kterého se nyní zmocnili, myslím, že v Sumské oblasti bude hodně problémů. Myslím, že to bude druhý Mariupol,“ míní bývalý voják Sergej Zemljakov, který mezi lety 2014 a 2015 bojoval na Donbasu.

Souhlasí s ním účetní z ukrajinské vesnice Velyka Rybcja Olena Lozková. „Jsme velmi rádi, že naši vojáci útočí, ale máme velký strach. Nemáme kam jít a velmi se bojíme těch klouzavých leteckých bomb. Situace se zhoršuje,“ připomněla. 

Pracovnice odboru sociální ochrany v sumské regionální správě Nila Buhajová má po ukrajinském vpádu více práce, protože se ruské vzdušné útoky v oblasti zintenzivnily. „Evakuace se v uplynulém týdnu zintenzivnila. Když začalo ostřelování Sumské oblasti, lidé už nemohli zůstat, a tak odešli. V pátek to bylo 270 lidí, v sobotu 382 a v neděli 250,“ bilancovala.

Lidé, kteří žijí dál od kritické situace v Sumské oblasti, vnímají ukrajinský vpád vesměs pozitivně. „Je to signál Rusku, že jakákoli akce může vyvolat reakci. Vy zaútočíte – my zaútočíme také. Je to pro mě potvrzení života, že budeme bojovat za naši hranici a děláme víc než jen to, že zatlačujeme Rusy zpět na frontovou linii. Vy vstoupíte na naše území, my vstoupíme na vaše. Z psychologického hlediska je to změna pozice v této válce,“ míní majitel kavárny v Charkově Borys Lomako. 

Andrij Legin z Kyjeva má strach z ruského prezidenta Vladimira Putina. „Rusko může reagovat jakýmkoli způsobem, počínaje zcela zběsilou vojenskou reakcí. Nebo možná dojde k nějakému posunu mezi ruskými lidmi, protože válka se přesunula na ruské území. Uvidíme, jak na to Rusové zareagují. Nemyslím si, že to bude k něčemu dobré, když si to my Ukrajinci užijeme. Přesto, pokud je to jediný způsob, jak vyzvat k míru, pak to možná funguje,“ shrnul. 

Ukrajinští vojáci jsou podle reportáže britské stanice BBC připraveni bojovat na ruském území. „Moment překvapení zafungoval. Vstoupili jsme snadno a bez většího odporu. První skupiny přešly 6. srpna v noci z několika směrů. Téměř okamžitě dosáhly západního okraje města Sudža,“ vylíčil nejmenovaný voják.

Civilisté podle dalšího Ukrajince nekladou odpor. „Ruští civilisté, se kterými se setkáváme, nekladou odpor. My se jich nedotýkáme, ale oni se k nám chovají buď ostře, negativně, nebo vůbec. Také nás klamou o pozicích ruských jednotek,“ popsal.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly. Od minulého pátku zde platí režim mimořádné situace na federální úrovni. Jedná se o největší ukrajinskou přeshraniční operaci od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Rusové podle dostupných informací zatím nedokázali účinně vzdorovat, do regionu údajně vysílají posily. Úřady mezitím zavedly protiteroristický režim, který jim umožňuje evakuovat obyvatele z Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na setkání s vedením ministerstva obrany stanovil jako cíl „vytlačit nepřítele z našich území“. Prohlásil, že Kyjev podniká ofenzívu „s pomocí svých vládců ze Západu“ s cílem zlepšit si vyjednávací pozice. Putin však zdůraznil, že o jednáních „s lidmi, kteří útočí na civilisty, nemůže být ani řeči“. 

Související

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda Mariupol

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 5 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

včera

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

včera

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

včera

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy