Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Icarus (2017, Netflix)

Oscarový dokument Icarus původně vznikal jako experiment týkající se dopingu. Režisér a ústřední aktér Bryan Fogel chtěl na svém těle demonstrovat zvýšenou sportovní výkonnost vlivem zakázaných substancí, se zaměřením na cyklistiku. Když se spojí s jedním z předních odborníků, události se začnou ubírat zcela jiným směrem. Skrze setkání a rozhovory s mužem, jenž je přímo zapletený do dopingového skandálu ruského atletického týmu z roku 2015, postupně proniká do mocenských her, jejichž pomyslným hybatelem je právě Putin. Pavučina zločinu, podvodů a politických machinací je o to více tíživější, když vidíme, jak zdánlivě lehce se dá zamést pod koberec. Vrstvu po vrstvě jsme zahlceni beznadějí, fanatickým patriotismem a popíráním všech myslitelných lidských práv. Sportovní dokument se mění v politický thriller a vyniká dynamickou střihovou skladbou a fyzickým snímáním, což podtrhuje naprosto šokující odhalování informací. Snímek si můžete pustit na Netflixu.

Svět podle Putina (2017, Paramount+)

Odlišný pohled na ruského prezidenta nabízí ve čtyřdílné minisérii Svět podle Putina Oliver Stone, jenž měl k prezidentovi vždy pozitivnější vztah. V sérii stran Putina zazní množství zkreslených, faktograficky nepřesných, kolikrát i lživých tvrzení, jež však není problém si díky internetu a spolehlivým zdrojům ověřit. Jde o jeden z nejlépe zvládnutých rozhovorů se samozvaným vůdcem vůbec. Stone v otázkách osciluje mezi konformismem a konfrontací, kdy Putina několikrát svou otázkou viditelně vyvede z míry. Série vyniká dynamickou střihovou skladbou, která na základě asociací rozhovoru přidává další interpretační rámec, stejně jako doplňující popisky či neobvyklé kamerové úhly. Zároveń nabízí i sebereflexivní a podvratný nádech. Jde o interpretaci naší reality a z toho důvodu nejsou rozhovory řazené chronologicky. Jde o podnětný, ve své podstatě filmařsky hravý, sebeuvědomělý a v závěru mrazivý způsob, jak nahlédnout do myšlení a světa Vladimira Putina a zároveň s publikem vést neutuchající dialog. Série je dostupná na Paramount+.

Svědkové Putinovi (2018, DAFilms)

Na festivalu v Karlových Varech oceněnou fresku Svědkové Putinovi má na svědomí režisér Vitalij Manskyj. Celovečerní dokument začíná v roce 1999, kdy se Putin poprvé dostává k moci. Režisér měl jakožto prezidentský kameraman možnost zevrubně proniknout do kremelské politiky. Množství sesbíraných záběrů původně zveřejnit nechtěl, neb počítal s tím, že veškeré nasnímané problémy a ohrožování demokracie se časem uzdraví. Po takřka dvaceti letech tak přináší strhující záznam začátku putinovské éry. Mísením dokumentaristických a kolikrát i esejistických prvků skládá portrét moci a Putinova okolí, jež je pro jeho vzestup klíčové. Z mnohých praktik a skutečností zamrazí i kvůli tomu, že mezi způsobem Putinova nástupu a jeho propagace lze vidět mnoho paralel i s tuzemskou politikou. Režisér pro srozumitelnost spoustu situací doplňuje komentářem a vrstevnatá freska je tak maximálně srozumitelná, aniž by byla didaktická. Dokument naleznete na platformě DAFilms. Od stejného režiséra doporučujeme i ambivalentní portrét Gorbačov. Ráj (2020, DAFilms, KVIFF.TV) a reportážně laděnou Východní frontu (2023, DAFilms, KVIFF.TV), které s tématem taktéž úzce souvisí.

Navalnyj (2022, HBO Max)

Daniel Roher zakonzervoval portrét nejzvučnějšího Putinova opozičníka Alexeje Navalného, jenž před nedávnem na následky věznění a otřesných lidských podmínek zemřel. Snímek představuje investigativní linii, kdy se Navalnyj a jeho tým snaží přijít na to, kdo stojí za jeho otravou. Rozplétání sítí ale slouží především jako pojítko mnoha načrtnutých motivů. Nejde o žádnou Navalného glorifikaci, který měl od liberální směřování skutečně daleko. I to portrét reflektuje. Vyobrazuje jej komplexně jako milujícího otce, pomyslný symbol svobody a muže pevných zásad, zároveň však vidíme, že volí problematické metody a je takřka posedlý svým mediálním obrazem a natáčení dokumentu se neustále snaží kontrolovat. Dopřává mimořádně pestrou škálu emocí, paradoxně jde v několik momentech díky Navalného povaze i energii o humorný zážitek, na konci ale i vzhledem k nedávným událostem zavládne překrývající pocit naděje i absolutní beznaděje. Snímek ukazující, kam až je prezident schopný zajít, si můžete pustit na HBO Max.

20 dnů v Mariupolu (2023, Apple TV+)

Vedle zmiňované Východní fronty, která zaznamenává dopady ruské agrese vůči Ukrajině, předkládá surový obraz válečné reality i čerstvý držitel Oscara pro nejlepší dokument 20 dnů v Mariupolu. V centru stojí tým ukrajinských novinářů uvězněných v obleženém městě, který od začátku invaze pracuje na pečlivé dokumentaci absolutního zla v té nejhrůznější podobě. První celovečerní film Mstyslava Černova staví na osobních záběrech, národním poutu a bezmoci. Ukazuje bolestivé osudy civilistů a problematizuje to, jak vlastně z válečné zóny zprávy přinášet. Surový záznam reality působí nepříjemně fyzicky a publikum takřka situuje do středu dění. Zároveň však vyniká důkladným vybíráním natočeného materiálu a ukazuje dopady rozhodnutích Vladimira Putina v té nejstrašivější podobě. Snímek přináší explicitní bolest, jež je někdy potřeba. Musíme se neustále konfrontovat s realitou a nezapomínat na kritické myšlení. Snímek můžete naleznout na Apple TV+. Na HBO Max zároveň vyšel další dokument mapující válku na Ukrajině Nadpřirozená moc, který se po začátku války vydal natočit Sean Penn.

Související

Více souvisejících

film Svědkové Putinovi filmy Vladimír Putin Rusko Alexej Navalnyj Mariupol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy