Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Icarus (2017, Netflix)

Oscarový dokument Icarus původně vznikal jako experiment týkající se dopingu. Režisér a ústřední aktér Bryan Fogel chtěl na svém těle demonstrovat zvýšenou sportovní výkonnost vlivem zakázaných substancí, se zaměřením na cyklistiku. Když se spojí s jedním z předních odborníků, události se začnou ubírat zcela jiným směrem. Skrze setkání a rozhovory s mužem, jenž je přímo zapletený do dopingového skandálu ruského atletického týmu z roku 2015, postupně proniká do mocenských her, jejichž pomyslným hybatelem je právě Putin. Pavučina zločinu, podvodů a politických machinací je o to více tíživější, když vidíme, jak zdánlivě lehce se dá zamést pod koberec. Vrstvu po vrstvě jsme zahlceni beznadějí, fanatickým patriotismem a popíráním všech myslitelných lidských práv. Sportovní dokument se mění v politický thriller a vyniká dynamickou střihovou skladbou a fyzickým snímáním, což podtrhuje naprosto šokující odhalování informací. Snímek si můžete pustit na Netflixu.

Svět podle Putina (2017, Paramount+)

Odlišný pohled na ruského prezidenta nabízí ve čtyřdílné minisérii Svět podle Putina Oliver Stone, jenž měl k prezidentovi vždy pozitivnější vztah. V sérii stran Putina zazní množství zkreslených, faktograficky nepřesných, kolikrát i lživých tvrzení, jež však není problém si díky internetu a spolehlivým zdrojům ověřit. Jde o jeden z nejlépe zvládnutých rozhovorů se samozvaným vůdcem vůbec. Stone v otázkách osciluje mezi konformismem a konfrontací, kdy Putina několikrát svou otázkou viditelně vyvede z míry. Série vyniká dynamickou střihovou skladbou, která na základě asociací rozhovoru přidává další interpretační rámec, stejně jako doplňující popisky či neobvyklé kamerové úhly. Zároveń nabízí i sebereflexivní a podvratný nádech. Jde o interpretaci naší reality a z toho důvodu nejsou rozhovory řazené chronologicky. Jde o podnětný, ve své podstatě filmařsky hravý, sebeuvědomělý a v závěru mrazivý způsob, jak nahlédnout do myšlení a světa Vladimira Putina a zároveň s publikem vést neutuchající dialog. Série je dostupná na Paramount+.

Svědkové Putinovi (2018, DAFilms)

Na festivalu v Karlových Varech oceněnou fresku Svědkové Putinovi má na svědomí režisér Vitalij Manskyj. Celovečerní dokument začíná v roce 1999, kdy se Putin poprvé dostává k moci. Režisér měl jakožto prezidentský kameraman možnost zevrubně proniknout do kremelské politiky. Množství sesbíraných záběrů původně zveřejnit nechtěl, neb počítal s tím, že veškeré nasnímané problémy a ohrožování demokracie se časem uzdraví. Po takřka dvaceti letech tak přináší strhující záznam začátku putinovské éry. Mísením dokumentaristických a kolikrát i esejistických prvků skládá portrét moci a Putinova okolí, jež je pro jeho vzestup klíčové. Z mnohých praktik a skutečností zamrazí i kvůli tomu, že mezi způsobem Putinova nástupu a jeho propagace lze vidět mnoho paralel i s tuzemskou politikou. Režisér pro srozumitelnost spoustu situací doplňuje komentářem a vrstevnatá freska je tak maximálně srozumitelná, aniž by byla didaktická. Dokument naleznete na platformě DAFilms. Od stejného režiséra doporučujeme i ambivalentní portrét Gorbačov. Ráj (2020, DAFilms, KVIFF.TV) a reportážně laděnou Východní frontu (2023, DAFilms, KVIFF.TV), které s tématem taktéž úzce souvisí.

Navalnyj (2022, HBO Max)

Daniel Roher zakonzervoval portrét nejzvučnějšího Putinova opozičníka Alexeje Navalného, jenž před nedávnem na následky věznění a otřesných lidských podmínek zemřel. Snímek představuje investigativní linii, kdy se Navalnyj a jeho tým snaží přijít na to, kdo stojí za jeho otravou. Rozplétání sítí ale slouží především jako pojítko mnoha načrtnutých motivů. Nejde o žádnou Navalného glorifikaci, který měl od liberální směřování skutečně daleko. I to portrét reflektuje. Vyobrazuje jej komplexně jako milujícího otce, pomyslný symbol svobody a muže pevných zásad, zároveň však vidíme, že volí problematické metody a je takřka posedlý svým mediálním obrazem a natáčení dokumentu se neustále snaží kontrolovat. Dopřává mimořádně pestrou škálu emocí, paradoxně jde v několik momentech díky Navalného povaze i energii o humorný zážitek, na konci ale i vzhledem k nedávným událostem zavládne překrývající pocit naděje i absolutní beznaděje. Snímek ukazující, kam až je prezident schopný zajít, si můžete pustit na HBO Max.

20 dnů v Mariupolu (2023, Apple TV+)

Vedle zmiňované Východní fronty, která zaznamenává dopady ruské agrese vůči Ukrajině, předkládá surový obraz válečné reality i čerstvý držitel Oscara pro nejlepší dokument 20 dnů v Mariupolu. V centru stojí tým ukrajinských novinářů uvězněných v obleženém městě, který od začátku invaze pracuje na pečlivé dokumentaci absolutního zla v té nejhrůznější podobě. První celovečerní film Mstyslava Černova staví na osobních záběrech, národním poutu a bezmoci. Ukazuje bolestivé osudy civilistů a problematizuje to, jak vlastně z válečné zóny zprávy přinášet. Surový záznam reality působí nepříjemně fyzicky a publikum takřka situuje do středu dění. Zároveň však vyniká důkladným vybíráním natočeného materiálu a ukazuje dopady rozhodnutích Vladimira Putina v té nejstrašivější podobě. Snímek přináší explicitní bolest, jež je někdy potřeba. Musíme se neustále konfrontovat s realitou a nezapomínat na kritické myšlení. Snímek můžete naleznout na Apple TV+. Na HBO Max zároveň vyšel další dokument mapující válku na Ukrajině Nadpřirozená moc, který se po začátku války vydal natočit Sean Penn.

Související

Více souvisejících

film Svědkové Putinovi filmy Vladimír Putin Rusko Alexej Navalnyj Mariupol

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy