Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží.
Po dosažení průlomové dohody o zmírnění obchodních napětí mezi Spojenými státy a Čínou obrátil Trump svou pozornost opět k Evropské unii. „Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína, jasné?“ popsal podle serveru Politico.
Americký prezident zároveň vyjádřil přesvědčení, že Brusel nakonec ustoupí. „Ach, oni hodně sleví. Podívejte se na to. My máme všechny karty. Chovají se k nám velmi nespravedlivě,“ prohlásil. Přestože ještě před několika dny označil předsedkyni Evropské komise Leyenovou za „fantastickou“ a vyjádřil naději na brzké osobní setkání, tón jeho slov se během několika dní radikálně změnil.
Leyenová reagovala zdrženlivě, ale důrazně. Podle svých slov se sejde s Trumpem pouze v případě, že bude na stole „konkrétní obchodní balíček, o kterém bude možné jednat“.
Brusel minulý týden předložil Washingtonu konkrétní návrh na odblokování stagnujících jednání. Seznam možných ústupků zahrnoval mimo jiné uvolnění vybraných regulačních opatření, která dosud komplikovala přístup amerických firem na evropský trh, a také příslib společného postupu proti čínské nadprodukci – především v oblasti oceli a technologií.
Evropská komise tím vyslala signál ochoty ke kompromisu, avšak zároveň pohrozila, že pokud Spojené státy neprojeví vstřícnost, zavede Unie odvetná cla na americké zboží v hodnotě až 95 miliard eur. Šlo by o citelný zásah do klíčových odvětví amerického exportu, včetně automobilového průmyslu, zemědělství a digitálních technologií.
Ostrou reakci na možné evropské protiopatření ukázal Trumpův hlavní poradce pro obchod Peter Navarro, který označil připravovaný krok Bruselu za „provokaci“ a „pokrytecký manévr, který jen odvádí pozornost od strukturálních problémů Evropy“.
V Bílém domě tak dál převládá konfrontační postoj, a to i přesto, že vztahy s hlavním geopolitickým rivalem – Čínou – se mezitím posunuly směrem k uklidnění.
Spojené státy a Čína totiž v pondělí oznámily průlomovou dohodu o snížení vzájemných cel, která má zmírnit napětí ve vleklé obchodní válce mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Podle dohody, jež byla výsledkem několikadenních intenzivních rozhovorů ve švýcarské Ženevě, se obě strany zavázaly ke zrušení části cel uvalených během letošní eskalace iniciované Trumpovou administrativou.
Některá cla mají být zcela odstraněna, jiná budou dočasně pozastavena na období 90 dní, a to nejpozději do 14. května. Washington a Peking současně vyjádřily ochotu otevřít další kolo jednání, tentokrát zaměřené na dlouhodobé strukturální reformy v oblasti duševního vlastnictví, subvencí a přístupu na trhy.
Zatímco s Čínou Trumpova administrativa nalezla alespoň dočasnou rovnováhu, v případě Evropské unie se obchodní válka teprve rozjíždí. A vzhledem k tvrdé rétorice obou stran, se zatím nezdá, že by bylo možné rychlé urovnání sporu očekávat.
Související
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie) , Čína , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
včera
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
včera
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
včera
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
včera
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
13. března 2026 21:22
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
13. března 2026 21:16
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
13. března 2026 19:51
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
13. března 2026 18:33
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
13. března 2026 17:13
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
13. března 2026 15:58
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
Vláda Andreje Babiše aktuálně řeší, jakým způsobem čelit prudkému nárůstu cen pohonných hmot, který vyvolal válečný konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Kabinet se v tuto chvíli drží strategie „nešíření paniky“ a primárně se zaměřuje na monitoring marží u čerpacích stanic. Podle premiéra je cílem porovnat současné zisky prodejců s obdobím před začátkem bojů a zjistit, zda nedochází k jejich nepřiměřenému navyšování.
Zdroj: Libor Novák