První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat

Čínský prezident Si Ťin-pching se ostře vymezil proti „šikaně“ a „hegemonismu“ ve svém prvním veřejném vystoupení od chvíle, kdy Spojené státy a Čína ohlásily dočasné celní příměří, které má na 90 dní zmírnit napětí v jejich obchodní válce.

Na summitu s představiteli Latinské Ameriky a Karibiku, kterého se v Pekingu zúčastnili mimo jiné prezidenti Brazílie, Kolumbie a Chile, Si varoval, že „ve válkách o cla a obchod neexistují vítězové“. Podle něj vede šikana a snahy o nadvládu ostatních pouze k sebestředné izolaci.

„Velké změny, jaké svět nezažil za posledních sto let, se zrychlují. To činí jednotu a spolupráci mezi národy nepostradatelnou,“ uvedl Si, přičemž se nepřímo vymezil vůči politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jeho projev následoval den poté, co USA a Čína oznámily výrazné snížení cel – Washington sníží cla na čínské zboží ze 145 % na 30 %, Peking naopak na americké zboží z 125 % na 10 %. Přestože Spojené státy ponechají některá cla v platnosti, především ta související s fentanylem, obě země se zároveň zavázaly ke zmírnění dalších protiopatření.

Zatímco Bílý dům slaví dohodu jako důkaz Trumpových „bezkonkurenčních vyjednávacích schopností“, čínská státní média ji prezentují jako „obrovské vítězství“ Pekingu a potvrzení účinnosti jeho tvrdé linie. Podle účtu Yuyuan Tantian spojeného se státní televizí CCTV „čínská odvetná opatření výrazně zasáhla Spojené státy a donutily je ustoupit“.

Na rozdíl od jiných zemí, které po Trumpově oznámení nových cel 2. dubna rychle usilovaly o dohody, Čína zvolila neústupnou strategii a reagovala tvrdými protiopatřeními. Přes měsíc platila na obou stranách extrémně vysoká cla, která ekonomicky zasáhla jak USA, tak Čínu.

Diplomatická ofenziva Číny

Si Ťin-pching zároveň využil summit k dalšímu posílení vlivu Číny v Latinské Americe – oblasti, kterou se Trump snaží více přivést pod americký vliv. Čínský prezident prohlásil, že obchod mezi Čínou a regionem loni poprvé přesáhl 500 miliard dolarů.

Vystoupil na zahájení čtvrtého ministerského setkání Fóra Čína-CELAC, které vzniklo v roce 2014 s cílem posílit čínské vazby s Latinskou Amerikou a Karibikem a nabídnout alternativu k dominanci USA v regionu.

„Země Latinské Ameriky, Karibiku a Čína jsou důležitými členy globálního Jihu. Nezávislost a autonomie jsou naší slavnou tradicí. Rozvoj a obroda naším právem. A spravedlnost naším společným cílem,“ řekl Si.

V době, kdy svět čelí „geopolitickému napětí, rozdělování do bloků, jednostrannosti a protekcionismu“, je podle něj Čína připravena spojit síly se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.

Si zároveň slíbil regionu výhodné úvěrové linky v hodnotě 66 miliard jüanů (zhruba 9,2 miliardy dolarů), které mají podpořit hospodářský rozvoj a zároveň napomoci rozšíření využití čínské měny v oblasti.

Latinská Amerika je pro Čínu jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů – například Brazílie do Číny vyváží více než 73 % své produkce sójových bobů.

Související

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.
Čínská policie Analýza

Ve jménu spravedlivějšího světa. Jak Čína buduje napříč celu planetou globální síť nelegálních policejních stanic

Čínský režim buduje globální síť neoficiálních „zahraničních policejních stanic“, které podle řady zjištění slouží k monitorování a zastrašování čínských občanů žijících v exilu. Podle organizace dostupných informací jich funguje více než sto ve více než padesáti zemích, přičemž vážné problémy řeší úřady v Itálii, Spojených státech nebo Irsku. Tyto stanice, často maskované jako kulturní centra či neziskové organizace, představují reálnou hrozbu pro státní suverenitu i bezpečnost disidentů po celém světě.

Více souvisejících

Čína Donald Trump Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 58 minutami

před 2 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 13 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 18 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou

Dua Lipa během pražského turné překvapila fanoušky nečekaným duetem s Ewou Farnou na píseň Na ostří nože. Spontánní vystoupení rychle zaujalo publikum i českou hudební scénu a stalo se virálním hitem.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy