Ruský prezident Vladimir Putin v sobě nezapře agenta KGB, říká muž, který měl jedinečnou možnost Putina sledovat prakticky na každém kroku. Režisér Vitalij Manskij prozradil, jaký Putin doopravdy je a jak ovládá ruskou politiku i společnost.
Roky byl ruskému prezidentovi prakticky neustále za zády, měl k němu volný přístup a točil o něm propagandistické filmy. „Měl jsem mnoho iluzí, nadějí a mnoho naivních představ o skutečnosti,“ přiznává dnes režisér Vitalij Manskij pro Info.cz. Manskij po letech prošel natočený materiál a z nezveřejněných záběrů udělal snímek Svědkové Putinovi.
V rozhovoru popsal, jak se za poslední léta změnil jeho názor na Putina. „Když Vladimir Putin odešel po osmi letech z místa ruského prezidenta a předal své místo Medveděvovi, bylo jasné, že je to jen politická hra. Ale přesto jsem stále ve skrytu duše doufal, že přece jen se nakonec bude historie ubírat jiným směrem,“ vysvětluje.
V roce 2012 se ale Putin do prezidentského křesla vrátil. „Naprostý cynismus, s jakým to bylo Rusům oznámeno, bezskrupulóznost a bezostyšnost tohoto kroku mně ponoukly ke vzpomínání a přemýšlení o minulosti,“ popisuje důvody toho, proč se rozhodl film udělat.
Manskij se vyjádřil i k obsazení poloostrova Krym, za jehož hlavní motiv, na rozdíl od jiných, nepovažuje snahu Putina zabránit rozšíření NATO. „Myslím si, že obsazením Krymu hodil lidem jakousi „kost“ ve formě zisku malého území, vyvolal u nich dojem, že se může vrátit velké impérium,“ konstatuje.
„Putin totiž obratně hraje na ruské komplexy ze ztráty impéria, vyvolává je a tím zvyšuje svoji veřejnou podporu,“ dodává režisér a připomíná, že konflikty ruský prezident svým způsobem vyhledává. „Putin si spíše hraje se strachem obyčejného člověka. Vyvolává pocit nebezpečí. Zná to dobře, strach vyvolaný čečenským konfliktem ho poprvé dostal k moci.“
„Nyní se drží u moci tím, že vyvolává pocit ohrožení Ruska hypotetickou agresí světa proti němu. Ať už je to NATO nebo Západ jako celek,“ říká Manskij a pokračuje: „Všichni se musí sjednotit kolem Putina, aby se mohli bránit této agresi. Jako by už zítra měli přistát výsadkáři v Moskvě, na městském silničním okruhu.“
O diktaturu prý ale v Rusku nejde. „Je to klasický autoritativní režim, autokracie. Vladimira Putina vychovala KGB a on teď naplňuje její základní představy o fungování státu a společnosti,“ domnívá se muž, který měl k prezidentovi opravdu blízko. „Když jsem s ním mluvil, pochopil jsem, že chce všechno osobně kontrolovat a dohlížet na to,“ dodává.
Putin mu vyprávěl příhodu z uličiště KGB v Moskvě, kde žáci žili v uzavřených kasárnách, které směli opustit jen jednou za měsíc. „Každý věděl, že když jde ven, tak ho sleduje kamarád, který dostal za úkol o něm napsat hlášení. Putin měl takto jít za svým spolužákem, ten ho ale nesměl zpozorovat. A pak byl hrdý, jak to zvládl,“ vzpomíná Manskij.
Podle názoru režiséra se tvrdá výchova na Putinově chování v úřadu projevuje. „Pokládá se za prezidenta, který špicluje lidi a zároveň se vidí jako člověk, který je sám sledován. Z lidského pohledu je takovéto uvažování, takovýto stav mysli vládce země, katastrofou,“ uzavírá režisér debatu.
Související
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Vladimír Putin , film Svědkové Putinovi , Rusko
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 43 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák