
Zatímco americký prezident Donald Trump postupuje v obchodních dohodách s Velkou Británií a dokonce i s Čínou, Evropská unie zůstává stranou – což podle evropských diplomatů poukazuje na hluboký rozkol mezi dříve blízkými spojenci.
Navzdory několika pokusům o jednání s Washingtonem ohledně odstranění nových cel na evropské zboží se Evropské komisi, která obchodní politiku řídí jménem všech 27 členských států, zatím nepodařilo dosáhnout průlomu.
Trump začátkem dubna zavedl 10% celní sazbu na veškerý dovoz a další 25% cla na automobily a kovy. Pokud obě strany nedosáhnou dohody do začátku července, očekává se další navýšení cel na 20 %, přičemž Trump tvrdí, že se tím snaží narovnat transatlantický obchodní deficit, který přičítá výhradně EU.
„Evropa není pro Spojené státy prioritou – ať už jde o obchod, obranu nebo cokoli jiného,“ uvedla Agathe Demaraisová z Evropské rady pro zahraniční vztahy. „To Evropany ve vztahu k USA zaskočilo.“
Trump minulý týden uzavřel dohodu s britským premiérem Keirem Starmerem, v níž se Spojené státy zavázaly snížit cla na britské automobily a ocel — šlo o první ústupek od dubnového zavedení cel na globální dovoz.
O poznání překvapivěji pak Washington oznámil dohodu s Čínou, v jejímž rámci se americká i čínská cla snižují na 30 % a 10 %. Krátce poté Trump označil EU za „horší než Čínu“ a znovu zopakoval, že „Evropská unie byla založena, aby poškodila Spojené státy“.
Zatímco Spojené státy uzavírají dohody i s dřívějšími rivaly, Brusel marně čeká na odpověď. Celkový objem transatlantické obchodní výměny přitom přesahuje 1,6 bilionu eur.
„Země jako Indie, Japonsko nebo Vietnam mají nyní v americkém pořadníku přednost, protože vyjednávání s nimi je jednodušší a výsledky jsou rychlejší,“ uvedl Josh Lipsky z think-tanku Atlantic Council. „V případě EU je složité vůbec určit, co by znamenalo vítězství.“
Od Trumpova návratu do Bílého domu v lednu se hlavní vyjednavač Evropské komise Maroš Šefčovič třikrát setkal s americkými protějšky — Howardem Lutnickem, Jamiesonem Greerem a Kevinem Hassettem. Přes úsměvy na oficiálních fotografiích ale jednání zatím nepřinesla hmatatelné výsledky.
Podle jednoho z evropských úředníků s přístupem k zákulisním informacím jsou rozhovory chaotické a američtí partneři „nevědí, co vlastně chtějí“.
Evropská komise se minulý týden pokusila zlomit patovou situaci nabídkou možných ústupků — včetně regulací a spolupráce na omezení čínské nadprodukce. Zároveň pohrozila odvetnými cly na americké zboží v hodnotě 95 miliard eur — což je však výrazně méně než odhadované dopady Trumpových aktuálních a hrozících cel, které Brusel vyčíslil na 549 miliard eur.
Poradce prezidenta Trumpa pro obchod Peter Navarro však tento krok označil za „neproduktivní a provokativní“.
Přesto američtí představitelé tvrdí, že jednání s EU nadále probíhají. „USA dosahují pokroku v recipročně výhodných dohodách s řadou partnerů a konzultace s EU a členskými státy pokračují,“ uvedl mluvčí úřadu obchodního zmocněnce.
Zatímco Trumpova administrativa oslavovala první obchodní úspěch — dohodu s Velkou Británií o snížení tarifů výměnou za otevření trhu — je zřejmé, že základní 10% clo zůstane zachováno. Ostatní odvětvová cla, jako 25 % na automobily, ocel a hliník, budou předmětem individuálních dohod. Další cla se očekávají například na léčiva, polovodiče, kritické suroviny a dřevo.
Podle Bruselu je větší prostor pro vyjednávání právě u 10% cel než u 25% sektorových tarifů. „Na desetiprocentní úrovni vidíme určitou flexibilitu,“ uvedl jeden z vysoce postavených úředníků Komise. „Vyšší cla na auta a kovy jsou však spíše nástrojem průmyslové politiky, s cílem podpořit domácí výrobu.“
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že se s Trumpem setká pouze tehdy, pokud bude připravena konkrétní obchodní nabídka.
I když se diplomatické vztahy ochladily, EU se snaží situaci využít ve svůj prospěch prostřednictvím tzv. „strategické trpělivosti“.
„Žádný partner USA nešel v přípravě pozic tak daleko jako EU,“ uvedl další unijní činitel. „Až budou Američané připraveni na seriózní jednání, nezačneme od nuly.“
Související

Švédsko chce v celé EU zakázat ohňostroje

Evropě se díky Trumpovi otevřela jedinečná možnost. Má ale odvahu ji využít?
EU (Evropská unie) , Ursula von der Leyenová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Netanjahu mluví o cestě do Teheránu. Írán couvá z jednání o jaderné dohodě
před 45 minutami

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku
před 1 hodinou

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu
před 2 hodinami

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii
před 3 hodinami

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
před 4 hodinami

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně
před 4 hodinami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 5 hodinami

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 6 hodinami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 7 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 8 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 8 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 9 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 10 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 10 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 12 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera
Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
Vyšetřovatelé v Indii nalezli černou skříňku letadla Air India, které ve čtvrtek havarovalo krátce po startu z mezinárodního letiště Sardar Vallabhbhai Patela v Ahmedábádu. Letoun, mířící do Londýna, se zřítil do obytné čtvrti jen 60 sekund po vzletu, přičemž zahynulo 241 z 242 lidí na palubě. Tragédii nepřežilo ani nejméně osm lidí na zemi.
Zdroj: Libor Novák