Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.
Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.
"Německé ministerstvo zahraničí přijalo s politováním rozhodnutí ruské vlády prohlásit dva zaměstnance německého velvyslanectví v Moskvě za nechtěné osoby," uvedla německá diplomacie v prohlášení. "Vysílá to špatný signál a je to neodůvodněné," dodalo německé ministerstvo zahraničí.
Odvetné vyhoštění německých diplomatů se očekávalo. Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že nebylo správné vypovědět ruské diplomaty na základě podezření, když vyšetřování není uzavřeno. Na novinářský dotaz, zda Rusko na postup Berlína z minulého týdne odpoví stejně, odpověděl, že pravidlo takovéhoto recipročního přístupu existuje.
Dnes si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo německého velvyslance, kterému předalo formální protest proti vyhoštění ruských diplomatů a oznámilo, že Moskva nyní považuje dva německé diplomaty za nežádoucí osoby.
"Moskva se řídí principy reciprocity," citovala agentura RIA Novosti z prohlášení ruské diplomacie.
Gruzínec, který podle dřívějších informací v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, byl zastřelen letos v srpnu v Berlíně z bezprostřední blízkosti do hlavy. Podezřelým z vraždy je Rus, který byl po činu německou policií zatčen a který měl u sebe falešné doklady. Magazín Der Spiegel už v srpnu uvedl, že Rusovo číslo pasu ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.
Související
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
diplomacie , Rusko , Německo , Zelimchan Changošvili , Vladimír Putin , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
před 3 hodinami
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
před 3 hodinami
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
před 4 hodinami
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
před 5 hodinami
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
před 6 hodinami
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
před 8 hodinami
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
před 9 hodinami
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
včera
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
včera
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
včera
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
včera
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
včera
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
včera
Ukrajina provedla úspěšné útoky na ruská logistická centra, oznámil Zelenskyj
včera
Trump odstartoval největší hazard kariéry. Může skončit pozemní invazí do Íránu, varují experti
včera
Organizátoři fotbalového MS doufají ve zlepšení klimatických podmínek. Chystá se finále, jaké se dosud nevidělo
včera
Trump obvinil Peking z největšího úniku dat v historii. Pak navrhnul uspořádání MS ve fotbale spolu s Čínou
včera
Vážná nehoda na Znojemsku: Po čelní srážce autobusů jsou desítky zraněných
včera
EU pod tlakem. Klimatické závazky naráží na drsnou realitu, Brusel musel ustoupit
včera
Trump si chystá půdu pro zpochybnění výsledků listopadových voleb
Demokraté a organizace na ochranu volebních práv varují, že projev Donalda Trumpa, ve kterém bez důkazů hovořil o čínském vměšování do voleb v roce 2020, je jasnou snahou připravit půdu pro zpochybnění výsledků listopadových průběžných voleb.
Zdroj: Libor Novák