Ruské údery na energetickou infrastrukturu jsou válečnými zločiny, řekl Kuleba

Hlavním cílem nynějšího ruského ostřelování jsou energetická zařízení, uvedl dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba s tím, že po pondělním ostřelování Rusko pokračuje s útoky vůči Ukrajině i dnes. Moskvu obvinil z válečných zločinů. Pokračování úderů proti energetice napadené země dnes na tiskové konferenci potvrdil mluvčí ruského ministerstva obrany.

"Primárním cílem ruských úderů jsou energetická zařízení. Zasáhli jich mnoho včera (v pondělí) a zasáhli ty samé nebo nové dnes. Jde o předem plánované válečné zločiny, mířené na vytvoření nesnesitelných podmínek pro civilisty," napsal Kuleba na twitteru a dodal, že Rusko se této strategie drží už několik měsíců.

Rusko v pondělí v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly životy nejméně 19 lidí, desítky zraněných a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla.

Obnovené ostřelování dnes hlásí i další ukrajinská města a oblasti včetně Lvova nebo Oděsy. Ruskojazyčná verze BBC napsala, že zemí zní už tři hodiny bez ustání výstražné sirény.

"Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v masivním ostřelování přesně naváděnými střelami dlouhého doletu ze vzduchu a z moře proti ukrajinským vojenským cílům a energetické síti," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobně se Moskva vyjádřila i k pondělnímu ostřelování, zejména s důrazem na to, že zasáhla veškeré určené cíle. Podle Kyjeva i záběrů na sociálních sítích ale útoky zasáhly i kulturní instituce, skleněnou pěší lávku, dětské hřiště nebo prodejny automobilů.

Související

Více souvisejících

Dmytro Kuleba válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy