Rusko nevede proti Cichanouské trestní řízení, oznámilo ministerstvo vnitra

Rusko nevede trestní řízení proti představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra. Ve středu agentura RIA Novosti oznámila, že je bývalá kandidátka prezidentských voleb v Bělorusku na ruském seznamu hledaných osob.

Moskevský kreml
doporučujeme

Podle dnešního prohlášení ministerstva vnitra Rusko v tomto ohledu postupovalo na základě mechanismu platného v rámci Společenství nezávislých států (SNS), k nimž patří též Bělorusko.

Ruské orgány činné v trestním řízení proti Světlaně Cichanouské nevedou žádné vyšetřování. Je zařazena do databáze hledaných osob zveřejněných na internetové stránce ministerstva vnitra proto, že tuto databázi vytváří analytické centrum ministerstva na základě dohody členů SNS o výměně informací z roku 1992 a dále dohody o sdílení informací v oblasti kontroly kriminality z roku 2009, stojí v prohlášení ministerstva vnitra.

V ruské databázi osob, po kterých je vyhlášeno pátrání, se podle serveru Belarusskij partizan, objevil i další běloruský opoziční politik, bývalý velvyslanec Valeryj Capkala, kterému úřady nepovolily kandidovat na prezidenta a který krátce po volbách v obavách ze zatčení odjel do ciziny. Podle serveru je nejpravděpodobnější, že po Cichanouské a Capkalovi vyhlásily pátrání běloruské úřady. V Bělorusku úřady stíhají i členy koordinačí rady opozice, vytvořené z popudu Cichanouské až po jejím vynuceném odjezdu do Litvy. Zatím není jasné, zda v tomto případu Cichanouská figuruje jako podezřelá, anebo jako svědkyně. Každopádně by v Rusku byla zatčena, dodal server.

V Bělorusku začaly po srpnových prezidentských volbách rozsáhlé protesty. Podle oficiálních výsledků zvítězil s velkou převahou stávající prezident Alexandr Lukašenko, opozice je ale toho názoru, že volby i jejich výsledky byly zfalšovány a skutečnou vítězkou je Cichanouská. Ta je v exilu, přijímají ji evropští politici a Cichanouská vyzývá Lukašenka, aby odstoupil.

Jak dodala agentura Reuters, běloruské ministerstvo vnitra zatím k otázce o statusu Cichanouské v Bělorusku neodpovědělo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Lék nesmí být horší než nemoc. Profesor z Oxfordu promluvil o koronaviru

20.10.2020 00:01 NÁZOR - V roce 1968, na vrcholu poslední velké chřipkové pandemie, zemřel po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama