Britská vláda se snaží snížit výdaje a přezkoumává mimo jiné i výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Informovala o tom dnes BBC. Plánovaná elektrárna měla zajišťovat až sedm procent celkové potřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Otazník visí i nad vysokorychlostní železnicí na severu Anglie.
Vláda pod vedením nového premiéra Rishiho Sunaka má představit své daňové a výdajové plány 17. listopadu.
"Přezkoumáváme každý velký projekt, včetně Sizewell C," řekl BBC jeden z vládních úředníků. Jednání o získání finančních prostředků pro jadernou elektrárnu podle všeho ale pokračují. Očekává se, že elektrárna začne vyrábět elektřinu v roce 2030.
Mluvčí ministerstva financí uvedl, že realizace infrastrukturních projektů je prioritou. "Stavba trati HS2 (mezi Londýnem a Birminghamem) je v plném proudu, nepřekračuje rozpočet a umožní vytvořit 28.000 pracovních míst. V nejbližších letech také chceme schválit alespoň jeden velký jaderný projekt a usilujeme o urychlení realizace přibližně 100 velkých infrastrukturních projektů v celé Británii," řekl.
Nový ministr obchodu a energetiky Grant Shapps ale naznačil, že nedávné závazky bývalé premiérky Liz Trussové současná vláda s velkou pravděpodobností omezí. Trussová mimo jiní slíbila, že v severní Anglii vybuduje rozsáhlý železniční systém, teď se ale očekává, že plány na železniční trať označovanou Northern Powerhouse Rail budou zredukovány.
Elektrárně Sizewell C na pobřeží Suffolku dala vláda zelenou v červenci. "Plnou podporu" jí minulý měsíc přislíbili Trussová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Projektu se má zhostit francouzská energetická společnost EDF, která se podílí též na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C v hrabství Somerset. Elektrárna by podle EDF mohla vyrábět elektřinu asi pro šest milionů domácností.
Nové velké jaderné elektrárny jsou klíčovou součástí vládní strategie, která má pomoci snížit závislost Británie na fosilních palivech. Někdejší premiér Boris Johnson prohlásil, že jeho záměrem je postavit v příštích osmi letech osm nových reaktorů. Odklon od tohoto postoje by znamenal zásadní změnu v energetické politice.
Během letní kampaně na post lídra Konzervativní strany se Sunak zavázal, že bude podporovat Johnsonův plán na výstavbu osmi nových reaktorů, připomněla BBC. "Pokud je nám známo, na projektu (Sizewell C) se stále pracuje," uvedl zdroj z odvětví.
Související
Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Rishi Sunak , Velká Británie , EuroZprávy.cz
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák