Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při teroristickém útoku v metropoli Oslu a okolí zabil 77 lidí, se rozhodl znovu podat žalobu na norskou vládu s cílem vymoci si ukončení samovazby. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na norská média.
Breivik byl za teroristické útoky odsouzen v srpnu 2012 k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí. Po celou dobu je držen v samovazbě, uvedl jeho právník Öystein Storrvik.
Letos byl Breivik přestěhován do jiného vězení, ale podle Storrvika se situace ohledně povolených lidských kontaktů pro jeho klienta nezlepšila. "Nemá kontakt s nikým jiným než s vězeňskými dozorci," prohlásil Storrvik, který to označil za porušování lidských práv.
V roce 2017 norský odvolací soud rozhodl, že Norsko neporušuje při Breivikově věznění lidská práva. Zvrátil tak verdikt soudu první instance z roku 2016, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující zacházení.
Na konci července 2011 Breivik ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce na to postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.
Letos v lednu norský soud zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Podle verdiktu soudu v Telemarku musí krajně pravicový radikál, který se hned po příchodu do soudní síně uvedl nacistickým pozdravem, zůstat ve vězení, protože je nadále nebezpečný.
Související

Breivik žaloval Norsko. U soudu nepochodil, podmínky ve vězení se nezmění

Breivik žaluje Norsko za údajné porušení lidských práv. Představuje riziko bezuzdného násilí, tvrdí advokát
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů
před 1 hodinou

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
před 1 hodinou

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 3 hodinami

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 3 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 4 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera
Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.
Zdroj: Lucie Podzimková