V Bruselu demonstrovalo několik tisíc lidí proti covidovým certifikátům

V Bruselu dnes vyšlo do ulic několik tisíc lidí, aby demonstrovali proti covidovým certifikátům. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF se protestu účastnilo na 10.000 lidí, organizátoři mluví až o 25.000 účastnících. Na rozdíl od předchozích pochodů se ten dnešní uskutečnil poklidně a policie zadržela jen několik osob.

Belgičtí vládní představitelé o víkendu uvedli, že zvažují zavedení povinného očkování, napsala agentura AFP.

V Bruselu se jednalo o čtvrtou demonstraci "za svobodu". Předchozí shromáždění doprovázely střety s policií, to dnešní bylo klidnější. Jen na konci pochodu skupinka demonstrantů začala házet předměty po policistech, kteří několik lidí zadrželi.

Covidové certifikáty se v Belgii vyžadují při vstupu do restaurací či kulturních zařízení. Demonstranti měli také transparenty proti očkování dětí. "Je to naprosto absurdní přístup k zdravotnické krizi, který je navíc obrovským útokem na práva. Pokud to tak necháme, tak skončíme s čínským systémem (kontroly)," řekla agentuře AFP jedna z účastnic protestu.

Belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbrouck dnes řekl, že chce uspořádat co nejdříve parlamentní debatu o povinném očkování proti covidu-19. Sám údajně na téma změnil názor. "Před rokem jsem říkal, že to není dobrý nápad, že je zapotřebí lidi přesvědčovat," řekl ministr. Nyní je ale e "pro nějakou formu zevšeobecnění" očkování. Názor změnil, když se ukázalo, že pro dosažení kolektivní imunity nestačí proočkovanost kolem 70 procent ale spíše téměř 100 procent obyvatelstva.

Podobně jako další evropské státy i Belgie zaznamenává růst případů nákazy koronavirem. Podle stanice RTBF v týdnu od 30. prosince do 5. ledna tato dvanáctimilionová země měla v průměru 17.500 nových případů infekce denně. To je dvojnásobek oproti předchozím sedmi dnům. Počet nakažených pacientů v nemocnici ale rostl mírněji.

Související

Více souvisejících

Belgie Demonstrace covid pasy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy