V Srbsku při důlním neštěstí zemřelo osm horníků, další jsou zranění

Při dnešním neštěstí v hnědouhelném dole Soko na jihovýchodě Srbska zemřelo nejméně osm horníků a 20 dalších bylo zraněno. Informovala o tom veřejnoprávní stanice RTS s odvoláním na zdravotnické úřady. Podle serveru Novosti.rs příčinou byl patrně výbuch metanu.

Už první zprávy hovořily o tom, že v dole zahynulo osm horníků a zhruba dvě desítky dalších byly zraněny, uvedl šéf polikliniky ve městě Aleksinac Rodoljub Živadinović. Ředitel nemocnice v tomto městě Goran Vidić řekl, že bylo ošetřeno 18 horníků, z nichž nikdo není v ohrožení života. Dva další zranění leží v nemocnici v nejbližším velkém městě Niši.

Stanice N1 s odvoláním na podnikové odbory uvedla, že bilance osmi zemřelých je konečná a že všichni zranění již byli dopraveni na povrch. V okolí dolu je podle reportérky stanice cítit nepříjemný zápach.

"Bezpečnostní opatření v dole jsou na nejvyšší úrovni. Ale tentokrát nastal náhlý výron metanu a nemohli jsme nic dělat," uvedl ředitel dolu Drago Milinković. Ministryně hornictví a energetiky Zorana Mihajlovičová později upřesnila, že horníci se udusili vysokou koncentrací metanu. Popřela tak původní informace místních úřadů, že neštěstí způsobil výbuch.

Poslední velké neštěstí v dole Soko, kde se uhlí těží od roku 1908, se odehrálo v lednu 1998. Po výbuchu metanu tehdy zahynulo 29 horníků. Únik metanu v roce 1974 zde si zde vyžádal život 15 lidí.

Související

Více souvisejících

doly srbsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy