WHO pošle do Číny tým expertů. Chce informace o koronaviru

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval všechny ministry zdravotnictví, aby okamžitě zlepšili sdílení údajů o novém koronaviru. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Do Číny, odkud se epidemie šíří, vyšle WHO mezinárodní tým expertů, kteří mají spolupracovat s Číňany. Šéf Světové zdravotnické organizace přitom ocenil "silná opatření" Pekingu. Podle něj otvírají "okno příležitosti" k zastavení šíření viru.

Ghebreyesus dnes řekl, že všem ministrům zdravotnictví napsal dopis s výzvou okamžitě zlepšit sdílení dat o koronaviru. Šéf WHO řekl, že bohaté země mají "velké zpoždění" pokud jde o sdílení informací o nové nákaze a vybídl k větší mezinárodní solidaritě v boji proti epidemii.

Ze 176 případů oznámených dosud mimo Čínu WHO obdržela kompletní případovou dokumentaci jen v 38 procentech případů, postěžoval si Ghebreyesus. "Nemyslím si, že by to bylo z nedostatku kapacit," dodal.

Dvaadvacet zemí dosud oficiálně oznámilo podniknutí opatření týkajících se omezení obchodu nebo cestování v souvislosti s koronavirem. Ghebreyesus řekl, že tato opatření by měla mít "krátké trvání", měla by být přiměřená a mají být pravidelně přezkoumávána.

Čínský velvyslanec při OSN v Ženevě Čchen Su výkonné radě WHO řekl, že některá omezení jdou proti doporučení WHO, a země upozornil, aby se neuchylovaly k "přehnaným reakcím".

Podle WHO dosud bylo v devíti zemích mimo Čínu zaznamenáno 27 případů přenosu viru z člověka na člověka. Celkové náklady veřejných zdravotních systémů na boj s koronavirem od února do dubna odhaduje WHO na 675 milionů dolarů (přes 15 miliard korun). Suma ale nezahrnuje sociální a hospodářské dopady epidemie.

Jenom v kontinentální Číně byl koronavirus dosud potvrzen u 20.438 lidí. Čína rovněž hlásí nejméně 425 úmrtí. Mimo pevninskou Čínu zatím viru podlehly dvě osoby, jedna na Filipínách a druhá v Hongkongu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 18:04 V londýnské mešitě byl dnes pobodán starší muž, jeho život není ohrožen, byl převezen se zraněními…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Chudá žena se zeptala Putina, jak má v Rusku vyžít. Odpověděl jí

19.02.2020 16:12 Ruský prezident Vladimir Putin ve svém rodném Petrohradu musel po položení květin k památníku svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama