Fico bude podkopávat právní stát stejně jako Maďarsko a Polsko, píše Rzeczpospolita

Polská média kritizují Roberta Fica. V jejich čele stojí server Rzeczpospolita, podle něhož Slovensko zachvátila převážně levicová populistická horečka, a země se teď obrací k Moskvě. Obává se stejného scénáře rozpadu právního státu jako u Maďarska a Polska. 

Před Ficem varuje bývalý slovenský ministr zahraničí Rastislav Kačer. „Fico se inspiruje Orbánovským stylem politiky, jehož vzorem je zase Putin. Vždy byl populistou, ale tentokrát zašel příliš daleko. Cesta, kterou se vydal, je velmi nebezpečná,“ řekl pro Politico.

Polský server zdůraznil, že Slovensko bylo dosud jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny a věnovalo jí úctyhodné množství zbraní. „Ukrajinci už nedostanou ani náboj,“ konstatoval však Fico před volbami. Rovněž plánuje blokovat sankce vůči Ruské federaci a finanční podporu Kyjeva ze strany Evropské unie.

Fico nyní může následovat maďarského premiéra Viktora Orbána. „Dosud pouze Viktor Orbán prováděl otevřeně proruskou politiku. Protože byl izolován, ukázalo se, že jeho odpor je poměrně snadné překonat. Nyní to může být mnohem obtížnější,“ píše Rzeczpospolita.

Doporučené články

Vítěz parlamentních voleb před volbami dlouhodobě opakoval kremelské propagandistické teorie, včetně té, že Kyjevu vládnou nacisté. Mluvil rovněž o tradičních sympatiích Slováků k Rusům. „Proboha, vždyť to byl Sovětský svaz, kdo nás za druhé světové války osvobodil. Rusy je třeba respektovat,“ uváděl Fico.

Rzeczpospolita zdůrazňuje, že Slovensko nyní zřejmě bude podkopávat právní stát podobně jako Maďarsko a Polsko. „Hnát zemi k odpovědnosti za korupční skandály se od nynějška zdá nemožné. Nelze však vyloučit, že Fico půjde ještě mnohem dál a podřídí justici politickým orgánům. Občanská vzpoura vyvolaná Kuciakovou vraždou by pak byla zbytečná,“ připomněl polský server vraždu novináře Jána Kuciaka z roku 2018. Ta stála za pádem Ficovy vlády.

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy