Fico se ostře pustil do Pavla, podle průzkumů míří na Slovensku k volební výhře

I slovenští politici reagují na výsledky českých prezidentských voleb, někteří z nich nejsou vítězstvím Petra Pavla potěšeni. Nespokojenost dal jasně najevo bývalý premiér Robert Fico, jehož Smer má podle aktuálních průzkumů nakročeno k vítězství v předčasných parlamentních volbách. 

Například na Twitteru čeští uživatelé velmi kriticky hodnotili Ficovo vystoupení na tiskové konferenci, kde hodnotil volbu Petra Pavla hlavou státu. "Pan generál za pár dní přesně ukázal, kdo je. Za dva dny, velmi jasně to ukázal. Hned věděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO," uvedl předseda Smeru s ohledem na telefonát s Volodymyrem Zelenským.

Fico ironicky blahopřál Čechům k jejich rozhodnutí a poznamenal, že aniž by nově zvolený prezident složil slib, už je jasné, jakou zahraniční politiku bude prosazovat. "Tu samou politiku tlačí naše paní prezidentka Čaputová, proto je nebezpečná pro Slovensko," dodal. Čaputová minulou sobotu osobně gratulovala Pavlovi v jeho pražském volebním štábu. 

Národní rada Slovenské republiky na konci ledna rozhodla o konání předčasných parlamentních voleb v termínu 30. září. Smer patří podle nejnovějších průzkumů k favoritům.

Aktuální šetření agentury Polis Slovakia z období od 28. ledna do 1. února jej zařadilo na první místo s 21 procenty hlasů, což by odpovídalo 39 mandátům pro Fica a spol. ve stopadesátičlenné parlamentní komoře. Druhý by skončil Hlas dalšího expremiéra Petera Pellegriniho se ziskem 19,4 procenta. 

Související

Více souvisejících

Robert Fico Petr Pavel Smer SD Slovensko Zuzana Čaputová průzkumy

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 30 minutami

před 43 minutami

před 50 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy