Fico vyhlásil mimořádnou situaci na celém Slovensku

Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vyhlásila mimořádnou situaci na celém Slovensku kvůli výskytu slintavky a kulhavky. Informoval o tom web aktuality.sk. Nákaza se v úterý potvrdila na další farmě. 

Dnes se potvrdila nákaza na farmě v Lúči na Ostrove, kde se nachází více než 270 kusů dobytka. Podezření existuje i na farmě v Dolných Salibách. Už v pátek se přitom vědělo, že onemocnění odhalili veterináři na trojici farem na jihu Slovenska. 

Fico na úterní tiskové konferenci řekl, že momentálně není možné odhadnout výši škod. Podle jeho slov mohou astronomicky růst. "Tohle je smrtelně vážná věc," řekl premiér a varoval, že nákaza ohrožuje celé Slovensko. Zmínil, že u tisícihlavého stáda hrozí farmě ztráta až 10 milionů eur. 

Šéf vlády i ministr zemědělství Richard Takáč již slíbili podporu chovatelům do posledního centu. "Chceme nahradit škody, které vzniknou," prohlásil premiér s tím, že peníze na odškodnění se najdou klidně i na úkor jiných resortů. Pomoci by podle něj mohla i Evropská unie. 

Slovenská vláda už dvakrát kvůli šíření onemocnění mimořádně zasedla. Nákaza se u našich sousedů objevila po téměř 50 letech, podle vládních představitelů se rozšířila větrem z Maďarska. Obnovení jednoho chovu dobytka může trvat přibližně dva roky.

Česko od soboty obnovilo kontroly na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem. S kolegy ze Státní veterinární správy se policisté zaměřili na vozidla převážející skot, ovce, kozy a prasata. Jde o preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky. 

Jen na jižní Moravě bylo během soboty za 12 hodin zkontrolováno téměř 600 vozidel. Například byl odepřen vstup dvou cisteren s mlékem a syrovátkovou. Přepravci se za porušení podmínek budou zodpovídat ve správním řízení.

Související

Robert Fico

Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici

Referendum, které o víkendu proběhlo na Slovensku, již komentoval i premiér Robert Fico (Smer-SD). Výsledek, kdy k urnám ani zdaleka nepřišlo dostatek lidí, označil předseda vlády za opoziční fiasko. Sám podle svých slov v referendu nehlasoval. 

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko nemoci Dobytek (skot)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

včera

Evropská unie

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

včera

Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem

V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy