Fico vyštval ze Slovenska prestižní konferenci Globsec. Stěhuje se do Prahy

Slovenská bezpečnostní konference Globsec se přesouvá z Bratislavy do Prahy. Vedení think-tanku, který má sídlo na Slovensku, potvrdilo tuto informaci Seznam Zprávám.

Server upozornil, že zatímco doma na Slovensku tato uznávaná událost čelila kritice vlády Roberta Fica, v Česku naopak získala podporu prezidenta Petra Pavla.

"Rozhodnutí uskutečnit tento rok Globsec Forum 2024 v Praze je symbolickým krokem směrem k intenzivnější regionální spolupráci. Bohatá historie a strategický význam Prahy z něj dělají ideální místo na podporu mezinárodního dialogu a šíření konstruktivního hlasu střední Evropy," uvedl Róbert Vass, prezident a zakladatel Globsec. 

Akce má ambice stát se Davosem střední a východní Evropy a loni přivítala například francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. V Bratislavě se konala již 18krát, v Praze se nově uskuteční od 30. srpna do 1. září.

"Globsec je významná mezinárodní konference přispívající ke kultivaci dialogu o otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, která je v dnešním světě velmi potřebná. Těším se, že se letos uskuteční v Praze a že tím zvýrazní svůj středoevropský rozměr," uvedl prezident Petr Pavel.

Organizátoři mají napjaté vztahy se slovenskou vládou Roberta Fica, která prosazuje protizápadní postoje v zahraniční politice.

Související

Více souvisejících

Slovensko Globsec (bezpečnostní konference) Robert Fico

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy