FSB: Teroristický útok v Crocus City Hall zorganizoval IS napojený na Kyjev

Ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Bortnikov tvrdí, že nedávný teroristický útok v komplexu Crocus City Hall u Moskvy je přímo spojen s ukrajinskou vojenskou rozvědkou, uvedl server BBC.

BBC upozornila, že Bortnikov znovu zopakoval nepodložená tvrzení ruského vedení o zapojení ukrajinské vojenské rozvědky do útoku u Moskvy. Ukrajina a západní státy tato obvinění rozhodně odmítají.

Bortnikov také oznámil, že v souvislosti s útokem bylo zadrženo více než 20 podezřelých, včetně vykonavatelů útoku a jejich kompliců. Dodal, že jejich činnost koordinovali militanti afghánské větve teroristické organizace Islámský stát - Vilaját Chorásán, působící v oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem.

"Vyšetřování pokračuje, ale už nyní můžeme s jistotou říci, že ukrajinská vojenská rozvědka přímo souvisí s tímto útokem," zdůraznil Bortnikov.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jedním z cílů tohoto teroristického útoku bylo poškodit vztahy v rámci SNS zneužitím náboženských a etnických faktorů.

Mnozí ze zadržených podezřelých, včetně přímých vykonavatelů útoku, jsou Tádžici. V reakci na útok v Crocus City Hall ruská policie zaznamenala několik útoků na pracovní migranty ze Střední Asie.

Bortnikov ve svém projevu na zasedání ředitelů bezpečnostních a tajných služeb zemí Společenství nezávislých států (SNS) v Biškeku uvedl, že vyšetřování útoku v Crocus City Hall probíhalo i za účasti zpravodajských služeb a orgánů činných v trestním řízení Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu.

K útoku v kulturně-zábavním komplexu Crocus City Hall došlo 22. března před koncertem ruské rockové skupiny Piknik. Několik ozbrojených mužů tehdy vtrhlo do objektu, zahájili palbu na návštěvníky a zaměstnance, a následně vypukl požár. Oběťmi teroristického útoku se stalo 144 lidí.

Tajemník Ruské rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev následně prohlásil, že Spojené státy nesou částečnou odpovědnost za útok. 

"Tvrdí, že tento teroristický čin nebyl spáchán Kyjevem, ale příznivci radikální islámské ideologie, pravděpodobně členové afghánské odnože IS," uvedl Patrušev na zasedání se svými kolegy ze Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v Astaně.

"Avšak klíčové je rychle zjistit, kdo za tímto ohavným zločinem stojí a kdo ho financoval. Stopy vedou k ukrajinským tajným službám. Je známo, že režim v Kyjevě není nezávislý, ale plně pod vlivem Spojených států," dodal Patrušev.

Útok v koncertní hale u Moskvy se odehrál dva týdny poté, co americké velvyslanectví v Rusku vydalo varování před možnými teroristickými útoky na veřejných místech. Američtí občané byli tehdy vyzváni, aby se vyhnuli velkým shromážděním včetně koncertů v Rusku. K varování se tehdy přidaly i Lotyšsko, Jižní Korea, Švédsko, Kanada, Německo a Česko.

Ministerstvo zahraničí USA později uvedlo, že informace o údajných plánovaných útocích předalo ruským úřadům. List Washington Post tento týden napsal, že americké úřady tehdy označily i samotnou Crocus City Hall za potenciální cíl teroristů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ve středu k této informaci odmítl vyjádřit, přičemž ji označil za věc bezpečnostních služeb. 

Související

Více souvisejících

FSB (ruská kontrarozvědka) Alexandr Bortnikov (FSB) Rusko Teroristické útoky v Rusku

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy