Izrael podle Bílého domu přijal návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy, který má zastavit boje v Pásmu Gazy. Palestinské hnutí Hamas však oznámilo, že návrh zatím studuje, ale podmínky, které obsahuje, neodpovídají jeho požadavkům na ukončení války.
Podle informací izraelských médií premiér Benjamin Netanjahu informoval rodiny rukojmích, že Izrael souhlasí s návrhem příměří, který předložil Trumpův vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Ačkoliv kancelář izraelského premiéra zprávu přímo nepotvrdila, mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt uvedla, že Izrael návrh schválil.
Podle návrhu, do kterého nahlédla agentura Reuters, je plánováno 60denní příměří, během jehož prvního týdne má být propuštěno 28 izraelských rukojmích – živých i mrtvých. Zároveň by mělo být propuštěno 125 Palestinců odsouzených na doživotí a předány ostatky 180 dalších.
Návrh, který mají garantovat Spojené státy, Egypt a Katar, předpokládá, že pomoc Gaze začne proudit ihned po podpisu dohody Hamasem. Finální fáze dohody předpokládá propuštění zbývajících 30 rukojmích po dosažení trvalého příměří.
Hamas však zůstává zdrženlivý. Mluvčí hnutí Sami Abu Zuhri uvedl, že návrh je stále v interním jednání a že podmínky v podstatě odrážejí izraelskou pozici. Klíčové požadavky Hamasu – konec války, stažení izraelských jednotek a zajištění humanitární pomoci – podle něj návrh nesplňuje.
Podobné rozdíly mezi oběma stranami už v minulosti zhatily předchozí dohody o příměří. To poslední vydrželo pouze dva měsíce, než Izrael obnovil svou ofenzivu. Izrael trvá na tom, že Hamas musí být odzbrojen a zničen jako vojenská a politická síla. Také požaduje navrácení všech 58 rukojmích držených v Gaze, než bude ochoten ukončit válku.
Hamas oproti tomu požaduje, aby se izraelská armáda stáhla a Izrael se zavázal ke skutečnému ukončení bojů.
Ve čtvrtek rozšířila činnost v Gaze nová organizace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), soukromá skupina podporovaná USA a schválená Izraelem. Začala rozdávat potraviny na třetím místě v oblasti, která byla zdecimována jedenáctitýdenní blokádou a kde podle OSN hrozí hladomor dvěma milionům lidí.
Začátek operace ale poznamenal chaos – při jedné z prvních distribucí izraelské jednotky spustily palbu do davu, zabily nejméně jednoho civilistu a desítky dalších zranily. Organizace OSN a humanitární pracovníci zpochybňují efektivitu a transparentnost celé mise.
GHF tvrdí, že zatím rozdělila asi 1,8 milionu jídel a v nejbližší době plánuje otevření dalších výdejních míst.
Trumpův emisár Steve Witkoff v týdnu uvedl, že Washington je blízko předložení nové verze návrhu příměří. „Mám dobrý pocit z toho, že se blížíme k dohodě o dočasném příměří i dlouhodobém mírovém řešení tohoto konfliktu,“ řekl.
Na Izrael se stupňuje mezinárodní tlak – i tradičně zdrženlivé evropské státy nyní otevřeně vyzývají k ukončení války a výraznému zintenzivnění humanitární pomoci.
Izraelská ofenziva začala po brutálním útoku Hamasu 7. října 2023, při kterém zahynulo 1 200 lidí a dalších 251 bylo odvlečeno do Gazy jako rukojmí. Od té doby podle palestinských zdravotnických úřadů zemřelo v Gaze přes 54 000 lidí a celá oblast je prakticky v troskách.
Související
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Desetitisíce mrtvých, beztrestné mučení a znásilňování. Analytici odhalili, jak se mění svět
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 53 minutami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 1 hodinou
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 2 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 4 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
Premiér Andrej Babiš po středečním jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě definitivně uzavřel otázku obsazení postu ministra životního prostředí. Podle předsedy vlády se Filip Turek členem kabinetu nestane, protože prezident dal jasně najevo, že jej do této funkce nikdy nejmenuje. Babiš toto rozhodnutí akceptoval s tím, že pro jeho vládu je tato záležitost již minulostí.
Zdroj: Libor Novák