Hamás přišel s vlastním návrhem příměří v Gaze

Palestinské radikální hnutí Hamas představilo zprostředkovatelům protinávrh k dohodě o rukojmích v rámci nepřímých vyjednávání týkajících se války v Pásmu Gazy. V noci na pondělí to uvedl izraelský deník Haarec.

Návrh Hamásu zahrnuje pouze propuštění izraelských rukojmí výměnou za palestinské vězně z izraelských věznic a postupné stažení izraelských jednotek z pásma Gazy po 42 dnech příměří, upřesnil deník s odvoláním na palestinské a arabské zdroje.

Hamás předtím odmítl kompromisní návrh ze strany Spojených států, který předvídal propuštění 40 rukojmích výměnou za 900 palestinských vězňů během šestitýdenního příměří.

Podle Haarecu protinávrh Hamasu požaduje, aby izraelská armáda ukončila boje v počáteční šestitýdenní fázi a stáhla se z center měst. Současně by byl vysídleným Palestincům umožněn návrat do severní části Pásma Gazy. Během tohoto období by Hamás pátral po všech rukojmích v boji zničené oblasti a zjistil by, v jakém jsou stavu, píše DPA.

Ve druhé fázi by se izraelská armáda stáhla zpět na území Izraele. Jen tehdy by začala výměna izraelských rukojmí za palestinské vězně, uvádí se v návrhu Hamásu.

Za každého izraelského civilistu by musel Izrael podle návrhu propustit 30 palestinských vězňů. Za každého izraelského vojáka by se na svobodu dostalo až 50 Palestinců včetně 30, kteří si odpykávají doživotní vězení.

Izraelští vojáci a mrtví rukojmí by byli vydáni ve třetí, konečné fázi po ukončení blokády Pásma Gazy izraelskou armádou a po zahájení rekonstrukce v oblasti, cituje DPA.

Izrael předtím odhadoval, že naživu zbývá jen méně než sto z přibližně 130 rukojmí zadržovaných Hamásem v Gaze. V současnosti však existují obavy, že mrtvých rukojmí by mohlo být mnohem více.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy