Hamás souhlasil s příměřím v Pásmu Gazy. Podle Izraele je to lest

Palestinské hnutí Hamás v pondělí oznámilo, že přijalo návrh Egypta a Kataru na příměří v Pásmu Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.

Katar a Egypt už několik měsíců působí jako zprostředkovatelé mírových jednání mezi Izraelem a Hamásem, připomíná AP. Souhlas s návrhem vyjádřil politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja, uvedlo palestinské hnutí v prohlášení. 

Detaily návrhu dohody o příměří bezprostředně nebyly zveřejněny. Představitelé Egypta a Hamásu však v uplynulých dnech uvedli, že příměří by se uskutečnilo v několika etapách a během nich by Hamás propustil rukojmí zajaté během loňského útoku na Izrael výměnou za stažení izraelských vojsk z Gazy.

Izrael je ale skeptický. "Zdá se, že je to lest. Cílem je, aby Izrael vypadal jako strana, která odmítá dohodu," cituje Reuters nejmenovaného představitele Izraele.

Hamas souhlasil s návrhem na příměří v Pásmu Gazy poté, co izraelská armáda v pondělí ráno vyzvala desetitisíce Palestinců ve městě Rafah, aby se dočasně přesunuli do Izraelem vyhlášené rozšířené humanitární zóny.

Mluvčí armády pro média zdůraznil, že jde o evakuaci v omezeném rozsahu a týká se jen některých čtvrtí východního Rafahu, a ne celého města. Podle odhadů armády půjde zhruba o 100.000 lidí.

Do oblasti se také začaly shazovat letáky, posílat textové zprávy a telefonovat Palestinci s instrukcemi o zónách, které je třeba evakuovat, a o trasách, kterými se mají dostat do určené humanitární zóny. Ta se nachází v uprchlickém táboře al-Mawásí a městě Chán Júnis.

Média to označila za možnou přípravu na dlouho očekávanou invazi do Rafahu, který Izrael považuje za poslední baštu hnutí Hamás. Zpráva o souhlasu Hamasu s návrhem na příměří vyvolala v Rafahu radost lidí na ulicích.

Další civilisté ale v průběhu dne opouštěli ze strachu před izraelskými bombami Rafah. Vydávali se hledat útočiště na jiných místech Pásma Gazy z obavy před chystanou ofenzivou, uvedla Reuters.

V neděli izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael "v blízké budoucnosti“ zahájí vojenské operace v Rafahu a v dalších částech Pásma Gazy. Izrael v minulém týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. 

Související

Válka v Izraeli

Izrael o útoku Hamásu věděl dva týdny předem

Izraelská vojenská zpravodajská služba varovala před útokem Hamásu více než dva týdny před 7. říjnem 2023, kdy militanti z Pásma Gazy zaútočili na jižní oblasti Izraele. Uvedl to server Times of Israel.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Izrael

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy