Hamás znovu potvrdil, že nebude souhlasit s odzbrojením, pokud nebude ustanoven svrchovaný palestinský stát. Tento postoj přichází v reakci na jeden z klíčových požadavků Izraele v rámci rozhovorů o příměří v Gaze.
Palestinská ozbrojená skupina reagovala na vyjádření amerického vyslance pro Blízký východ Stevea Witkoffa, který tvrdil, že Hamás údajně projevil ochotu složit zbraně. Izrael považuje odzbrojení Hamásu za jednu z podmínek pro jakoukoli dohodu o ukončení konfliktu.
Indirektní rozhovory mezi Izraelem a Hamásem o zajištění příměří a propuštění rukojmích minulý týden ustrnuly. V posledních dnech několik arabských vlád vyzvalo Hamás, aby se vzdal zbraní a odevzdal kontrolu nad Gazou. Některé západní země, včetně Francie a Kanady, oznámily, že plánují uznat palestinský stát, a Velká Británie uvedla, že tak učiní, pokud Izrael do září nesplní určité podmínky.
Hamás, který je na seznamu teroristických organizací v USA, Velké Británii a EU, uvedl, že nemůže vzdát právo na "obranu a své zbraně", dokud nebude ustanoven "nezávislý, plně suverénní palestinský stát s Jeruzalémem jako jeho hlavním městem."
Generál izraelské armády Eyal Zamir varoval v pátek, že nebude žádné příměří v Gaze, pokud se rychle nevyřeší propuštění rukojmích, které Hamás drží.
V sobotu vydala rodina rukojmího Evyatara Davida prohlášení poté, co Hamás zveřejnil video, na kterém je zubožený a bez trička v šeré chodbě. Rodina obvinila Hamás z toho, že ho nechal hladovět jako součást propagandistické kampaně, a apelovala na izraelskou vládu a USA, aby udělaly vše pro jeho záchranu.
Witkoff, který v současnosti navštívil Izrael, se ocitl pod tlakem kvůli zhoršujícím se humanitárním podmínkám v Gaze. Organizace OSN varovaly před masovým hladověním, které je podle nich způsobeno Izraelem, jenž kontroluje přístup k dodávkám humanitární pomoci. Izrael naopak trvá na tom, že žádná pomoc není blokována a že v Gaze "není hladomor".
Witkoff, který se v sobotu setkal s rodinami izraelských rukojmích v Tel Avivu, vyjádřil přesvědčení, že mírové snahy by se měly zaměřit na ukončení konfliktu a návrat všech rukojmích, místo jakéhokoli "částečného řešení".
Izraelská armáda zahájila ofenzívu v Gaze po útoku Hamásu na jižní Izrael 7. října 2023, kdy bylo zabito přibližně 1 200 lidí a dalších 251 uneseno. Od té doby bylo v Gaze zabito více než 60 000 lidí a 169 lidí, včetně 93 dětí, podle ministerstva zdravotnictví Hamásu zemřelo na podvýživu.
Izrael obvinil Hamás, že vyvolává chaos u humanitárních distribučních center, a tvrdí, že jeho vojáci úmyslně nezabíjejí civilisty. Ačkoli situace v Gaze zůstává tragická a humanitární krize se zhoršuje, pro obě strany konfliktu se stále nedaří dosáhnout dlouhodobého příměří ani vyřešit otázky rukojmích.
Související
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
před 1 hodinou
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 2 hodinami
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 3 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 4 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 5 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 5 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 6 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 7 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 8 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 8 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 10 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
Cestující Českých drah se mohou těšit na mimořádnou příležitost svézt se nejrychlejším vlakem našich severních sousedů. Od 9. března do 17. června 2026 nasadí ČD ve spolupráci s polským národním dopravcem PKP Intercity na vnitrostátní vlaky SC 511 / 516 na trase Praha – Bohumín a zpět vysokorychlostní vlakovou jednotku ED250 Pendolino. Jízdy v pravidelném provozu s cestujícími proběhnou v rámci probíhajícího schvalovacího procesu této jednotky pro provoz v České republice. Bude to poprvé, kdy polské Pendolino projde pravidelným provozem mimo Polsko.
Zdroj: Jan Hrabě