Harrisová oznámila dalších 1,5 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová oznámila, že Ukrajina obdrží další pomoc ve výši přes 1,5 miliardy dolarů.

Oznámení bylo učiněno během ukrajinského mírového summitu ve švýcarském Lucernu, kterého se zúčastnila americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Informuje The Guardian.

Na summitu plánuje setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vystoupí na plenárním zasedání.

Z celkových 1,5 miliardy dolarů je 500 milionů dolarů určeno na nové financování energetické pomoci a 324 milionů dolarů bude přesměrováno z dříve oznámených prostředků na opravy nouzové energetické infrastruktury a další potřeby Ukrajiny.

Doporučené články

Toto úsilí pomůže Ukrajině reagovat na nejnovější útoky Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, podporou oprav a obnovy, zlepšením odolnosti Ukrajiny vůči přerušení dodávek energie a položením základů pro opravu a rozšíření ukrajinského energetického systému, uvedla kancelář viceprezidentky.

Oznámila také více než 379 milionů dolarů na humanitární pomoc od ministerstva zahraničí a Agentury pro mezinárodní rozvoj USA, určenou pro uprchlíky a další osoby postižené válkou.

Tyto prostředky mají zajistit potravinovou pomoc, zdravotní služby, přístřeší a přístup k vodě, sanitárním a hygienickým službám pro miliony Ukrajinců.

Harrisová, která na shromáždění ve švýcarském Lucernu stráví méně než 24 hodin, bude na akci zastupovat prezidenta Joea Bidena.

Americký prezident Joe Biden se se Zelenským sešel jak na summitu G7, kde podepsali bilaterální bezpečnostní dohodu mezi USA a Ukrajinou, tak ve Francii při událostech na 80. výročí invaze v den D druhé světové války.

Související

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Kamala Harrisová válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy