Hledání trosek sestřelených objektů ztěžuje zimní počasí

Tři neidentifikované sestřelené objekty nad Severní Amerikou patrně nebyly řízené, neměly posádku, ani nikam nevysílaly signály, uvedl dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Bílý dům i kanadský premiér Justin Trudeau dnes uvedli, že hledání trosek objektů ztěžuje zimní počasí.

Kirby dnes na tiskové konferenci zdůraznil, že sestřelení tří objektů "je třeba oddělit od sestřelení čínského špionážního balónu" 4. února. "V případě čínského balónu víme kudy se pohyboval, kam mířil a jaký měl účel," řekl Kirby a prohlásil také, že Čína má podle USA vládní program na sběr zpravodajských informací prostřednictvím vysoko letících balónů. "Jeho efekt je zatím omezený," řekl Kirby.

Tři později sestřelené objekty nad USA a Kanadou byly však podle Kirbyho menší, pohybovaly se v nižší výšce, která by mohla ohrozit komerční leteckou dopravu, a mají nejasný původ. "Mohu však vyloučit jakoukoli mimozemskou aktivitu," řekl Kirby a pokračoval: "Byly bez posádky, nebyly ovládané, pohybovaly se patrně s prouděním vzduchu, a nikam nevysílaly signály".

USA v reakci na incidenty podle Kirbyho zvýšily citlivost svých radarů tak, aby detekovaly "pomalu letící objekty ve vyšších výškách". "Vidíme víc, protože hledáme víc," podotkl mluvčí. V souvislosti s čínským špionážním balónem dnes zopakoval dřívější prohlášení ministerstva zahraničí, že incidenty se týkají celého světa a USA v šetření "spolupracují s partnery".

Část trosek čínského balónu již americká armáda získala. Američanům ani Kanaďanům se však zatím nepodařilo najít trosky neidentifikovaných objektů, které americké stíhačky sestřelily nad Aljaškou, Huronským jezerem a kanadským teritoriem Yukon.

"Očividně je zde patrný nějaký vzorec," řekl kanadský premiér Trudeau a dodal, že neidentifikované objekty "budou tématem hovoru, až se příště setká s americkým prezidentem Joem Bidenem".

Související

Více souvisejících

Bílý dům USA Justin Trudeau USA (Spojené státy americké) Kanada

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy