Irsko pobouřil případ letušky Tori. Pokusila se zabít, neuspěla a ještě jí hrozí vězení

Irská letuška Tori Toweyová byla v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE) zatčena za pokus o sebevraždu a konzumaci alkoholu. Úřady ji roztrhaly cestovní pas a uvalily na ni zákaz cestování. Způsobily tak nečekanou mezinárodní roztržku, ve které figurují přední irští politici – včetně premiéra. 

Se znepokojivým příběhem o irské letušce přišla britská stanice BBC. V Dubaji čelí obvinění z trestného činu pokusu o sebevraždu a konzumace alkoholu. O sebevraždu se měla pokusit v důsledku brutálního domácího násilí.

Úřady jí zničily cestovní pas. „Je zdrcená a vyčerpaná, ale doufá, že bude moci Dubaj brzy opustit,“ uvedla její právnička a obhájkyně lidských práv Radha Stirlingová. 

Odpověď ze strany její domovské země přišla nečekaně rychle a podle Stirlingové „se zdá, že se věci hýbou“. „Irská vláda rozhodně přikročila k činům v rekordním čase. Obvykle je tak rychle jednat nevidíme,“ podotkla. 

Toweyová už byla kontaktována oddělením dubajské policie pro podporu obětí. „Očekávám, že díky tomuto diplomatickému nátlaku bychom ji mohli dostat domů ještě před soudem, který se koná příští týden, ale samozřejmě musíme počítat s tím, že to může dopadnout velmi špatně a ona může skončit ve vězení,“ shrnula právnička. 

Jak pokus o sebevraždu, tak konzumace alkoholu jsou v Emirátech nezákonné. „Irská vláda nás právem podporuje v tom, aby policie SAE případ proti ní stáhla,“ dodala Stirlingová. 

Rozčílený je také irský premiér Simon Harris, který hovořil s letuškou i její matkou. „Tato strašná situace je naprosto nepřijatelná,“ upozornil s tím, že je připraven „okamžitě zasáhnout“. 

Harris tak odpověděl na nátlak předsedkyně strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldové. „Stala se obětí nejhrubšího domácího násilí. Její pas byl zničen. Byl na ni uvalen zákaz cestování,“ řekla. „Irská vláda by měla dát dubajským úřadům naprosto jasně najevo, že takto by se nemělo zacházet s žádnou ženou,“ zdůraznila.  

„Taoiseach (označení pro irského premiéra, pozn. red.) musí zasáhnout, je třeba povolat velvyslance Spojených arabských emirátů a dát dubajským úřadům jasně najevo, že takto by se nemělo zacházet s žádnou ženou a že takto se nebude zacházet s irskou občankou,“ napsala McDonaldová na sociální síti X. 

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty irsko sebevražda

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 30 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy