sebevražda

Magdalena Danielová Rozhovor

Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka pro EZ hovořila o dopadech šikany na děti

Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.  
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Loňská sebevražda u ministerstva má vysvětlení, policie dospěla k motivu

Nepříznivý výsledek zdravotní prohlídky kvůli nové práci byl zřejmě důvodem loňské sebevraždy muže před ministerstvem zdravotnictví. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy na základě závěrečné zprávy policejního vyšetřovatele. Před ministerstvem se loni v březnu zastřelil padesátiletý muž. Podle policie se muž den před sebevraždou snažil neúspěšně získat u lékařky posudek umožňující práci na nočních směnách na novém pracovišti.
Japonsko, ilustrační foto

Pandemie covidu v Japonsku zřejmě vedla k 8000 sebevraždám

Pandemie covidu-19 vedla v období od března 2020 do června letošního roku zřejmě k 8000 sebevraždám nad rámec toho, kolik by se jich v daném období předpokládalo bez šíření koronaviru. S odvoláním na studii vědců o tom dnes informovala tisková agentura Kjódó.
Polsko, ilustrační foto

V Polsku roste počet mladých, kteří se pokusili o sebevraždu

V loňském roce se v Polsku pokusilo o sebevraždu 1439 dětí nebo dospívajících, přičemž 127 z nich skutečně zemřelo. Oproti předchozímu roku tak země zaznamenala nárůst u sebevražedného chování mladých lidí o 77 procent. Píše to agentura PAP s odvoláním na novou zprávu iniciativy nazvané Život stojí za řeč, která se snaží pomáhat lidem se sebevražednými myšlenkami nebo příbuzným sebevrahů.
Lidé, ilustrační fotografie.

Statistici loni zaznamenali 1224 sebevražd, druhý nejnižší počet za 144 let

Celkem 1224 lidí loni úmyslně ukončilo svůj život. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 tak bylo sebevražd o tři procenta víc. Celkově je to ale druhý nejnižší počet za 144 let, co jsou údaje k dispozici. Data dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I přes pokles počtu je Česko v sebevražednosti nad průměrem EU. Mnohem častěji si na život sahají muži než ženy.
policie

V Unhošti na Kladensku se zřejmě zastřelil čtrnáctiletý chlapec

V Unhošti na Kladensku zemřel v úterý večer čtrnáctiletý chlapec. Nalezen byl v lese se střelným poraněním hlavy. Policie dosavadním vyšetřováním zatím vyloučila cizí zavinění, informovala ČTK policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Zřejmě se tedy zastřelil sám.
Les sebevrahů v Japonsku: Sto lidí ročně zde ukončí život

Odvrácená strana boje s pandemií: sebevražd rázně přibývá, varuje profesorka

NÁZOR - Dle některých ukazatelů zvládá Japonsko pandemii koronaviru relativně dobře, přiznává profesorka Michiko Uedaová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na sebevraždy z tokijské Univerzity Waseda poukazuje, že ve srovnání s dalšími velkými zeměmi sice ostrovní stát hlásí méně nakažených, hospitalizovaných a mrtvých, ale čelí jiné krizi - alarmujícímu nárůstu sebevražd, jejichž počet převyšuje tamní oběti nemoci covid-19.
krimi

Otrava řeky Bečvy: Vedoucí provozu čistírny spáchal sebevraždu

Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem neznámé látky do řeky Bečvy. Firma zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Podle informací deníku Právo spáchal vedoucí provozu čistírny sebevraždu.
ministerstvo zdravotnictví

Na prevenci sebevražd má jít během 10 let až čtvrt miliardy korun

Na prevenci sebevražd má jít v příštích deseti letech téměř čtvrt miliardy korun. Nejvíc poskytnou ministerstva zdravotnictví (83 milionů korun) a dopravy (40 milionů korun). Vyplývá to z Národního akčního plánu prevence sebevražd 2020 až 2030, který v pondělí projedná vláda.
Alexandr Kasal Rozhovor

Když někdo o sebevraždě mluví, je nutné ho brát vážně, říká vědec NÚDZ. Jak v takových situacích jednat?

ROZHOVOR – Během nouzového stavu došlo k dramatickému nárůstu aktuálních duševních onemocnění. Kritéria některých z nich nyní splňuje až dvacet procent české populace. Se zhoršeným psychickým stavem zároveň stoupá riziko sebevražd, v jejichž počtu je Česko dlouhodobě nad světovým průměrem. Tomu má zabránit Národní plán prevence sebevražd, který spouští Národní ústav duševního zdraví. „Cílí na různé oblasti, ať už na vzdělávání klíčových profesí nebo zajištění dostupnosti služeb pro lidi procházející krizí,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz jeden z autorů plánu Alexandr Kasal.
Pražské metro, stanice Staroměstská

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko vzrostlo

Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život přes 1300 lidí. Navíc během nouzového stavu stouplo riziko sebevražd až o třetinu. Duševní problémy umocňovaly také některá média, která se orientovala na dramatické podání zpráv. Zmenšit počet úmrtí sebepoškozením má Národní plán prevence sebevražd.
Voda Analýza

Analýza prokázala souvislost mezi lithiem v pitné vodě a sebevraždami

Stopové množství lithia je obsaženo v tělech rostlin, živočichů i jiných organismů. Můžeme ho nalézt i v lidské krvi, v horninách po celém světě nebo v zásobách pitné vody. Od 90. let 20. století se vědci ptají, zda přirozeně se vyskytující lithium v pitné vodě může mít účinky na celou populaci. Nová metaanalýza poskytla hypotézu, že by tato neviditelná přítomnost mohla mít měřitelný dopad na naše životy.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy